Ruská policie zlikvidovala gang Asiatů, který vraždil náhodně vybrané řidiče

Chladnokrevní vrazi a lupiči, chorobní milovníci počítačových her nebo příslušníci islámské bojůvky. To všechno se píše o takzvané bandě GTA, kterou odhalili moskevští policisté. Banditi zřejmě náhodně vraždili řidiče a jejich spolucestující letos v létě na silnicích u Moskvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská policie v Soči (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Název GTA dala skupině média podle počítačové hry Grand Theft Auto. Policisté nicméně vyloučili verzi, že by si vrazi počínali na motivy této hry.

Přiklánějí se spíše k tomu, že šlo o skupinu islámských radikálů. Vznikla přibližně v roce 2009 a zřejmě se připravovala vyslat své bojovníky do Sýrie, Afghánistánu nebo Iráku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruská policie dopadla vrahy řidičů na silnicích u Moskvy. S podrobnostmi o případu se přihlásil zpravodaj Martin Dorazín

Deset až 15 lidí původem ze střední Asie si loupežemi a vraždami mohlo opatřovat prostředky na svoji činnost, podle jiné verze to mohl být jakýsi vstupní test pro nováčky. Z některých přepadených aut totiž nezmizely cenné věci. V bytech, kde členové gangu bydleli, se také našla extremistická literatura.

Skupina má od letošního jara prokazatelně na svědomí 14 lidských životů, podle některých médií to ale mohly být až tři desítky.

V prokázaných případech bylo schéma vždy stejné. Pachatelé nasypali na výpadovku z Moskvy, takzvanou Donskou trasu, železné hroty a čekali na první auto, které si propíchne pneumatiky. Řidiče a jejich spolucestující pak zastřelili.

„Zhruba ve dvě hodiny volal muž svému kamarádovi, že píchl pneumatiku a že se nemůže dostat domů. Ve 2.40 našli jeho tělo,“ popsala jeden z případů policistka Marina Kridněvová.

Vůdce bandy dopadli ve vile vysokého představitele prokuratury

Vůdce bandy, občana Kyrgyzstánu Rustama Usmanova, kriminalisté odhalili v jedné luxusní vile na okraji Moskvy. U sebe měl celý arzenál zbraní a po policistech hodil i granát. Nakonec ho muži zákona zastřelili.

Zajímavé přitom je, že vila patřila náčelníkovi administrativy generální prokuratury Ruské federace Alexeji Starověrovovi. Jeden z nejbohatších příslušníků ruských silových struktur podle časopisu Forbes vydělával v přepočtu desítky milionů korun ročně a Asiaté u něj pracovali jako správci vily.

Sám Starověrov říká, že nic podezřelého nepozoroval a na chatě příliš nepobýval. Generální prokurátor Jurij Čajka ho nicméně postavil mimo službu a policie ho vyslýchá, i když zatím jen jako svědka.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme