Kdo nehlasuje, může být trestně stíhán. Putinova strana vyhrála volby v okupovaných částech Ukrajiny

Rusko sčítá výsledky regionálních voleb, které se uplynulý týden konaly po celé zemi i ve čtyřech anektovaných ukrajinských oblastech. Moskva už informovala, že v okupovaných oblastech vyhrála strana Vladimira Putina Jednotné Rusko, přibližuje redaktor zahraniční redakce Radiožurnálu Marcel Faltys.

Rozhovor Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komise vysypává volební urnu po hlasování v Ruskem okupovaném Doněcku

Komise vysypává volební urnu po hlasování v Ruskem okupovaném Doněcku | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Kde na Ukrajině se volby konaly a jak to samotné hlasování vypadalo?
Rusko hlasování zorganizovalo ve čtyřech ukrajinských regionech – v Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti. Ve všech vyhrála Putinova strana Jednotné Rusko. Moskva nad regiony, které v rozporu s mezinárodním právem anektovala loni, nemá plnou kontrolu. 

Ruská obrana nad Bělgorodskou oblastí sestřelila dva drony vyslané z Ukrajiny, tvrdí Kreml

Číst článek

V ruskou armádou kontrolovaných oblastech volební úředníci vyrazili na obchůzky domácností nebo na veřejných místech zřizovali improvizovaná volební místa, aby k nim přilákali kolemjdoucí. V Doněcké a Luhanské oblasti, které proruští separatisti ovládli v roce 2014, to není úplně nový obrázek.

Jiná byla situace v Chersonské a Záporožské oblasti. Tam volební úředníky doprovázeli ozbrojení vojáci. Podle ukrajinských ochránců lidských práv obyvatele, kteří odmítají hlasovat, na několik hodin zadrží a poté je okupační úřady přinutí napsat prohlášení. To pak slouží jako podklad pro zahájení trestního stíhání.

Jak na to Ukrajina a její spojenci reagovali?
Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že volby pořádané na ukrajinském území jsou hrubým porušením suverenity, územní celistvosti Ukrajiny a mezinárodního práva. Ukrajina volby označila za podvodné. Podle Kyjeva nebude mít hlasování žádné právní důsledky.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken volby už ve čtvrtek při návštěvě Kyjeva označil za podvodné a nelegitimní. Volby odsoudila i Rada Evropy, která je taky označila za porušení mezinárodního práva.

Regionální volby se konaly i po celém Rusku. Kde už jsou známé výsledky?
Post moskevského starosty už podle očekávání obhájil Sergej Sobjanin ze strany Jednotné Rusko. Agentura AFP ho označila za jednoho z nejvěrnějších spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina. Sobjanin je moskevským starostou nepřetržitě od roku 2010.

Kyjev zrychluje tempo s cílem dobýt Krym. Válka ještě dlouho neskončí, ale Moskva je na pokraji paniky

Číst článek

V Moskvě mohli voliči hlasovat i prostřednictvím internetu. To kritizovala opozice, protože tento způsob hlasování je podle ní netransparentní a vytváří prostor pro manipulace.

Předseda Jednotného Ruska a bývalý prezident Dmitrij Medveděv po zveřejnění částečných výsledků řekl, že strana ve volbách dosáhla očekávaných výsledků a zvládla je důstojně. Hlasy ještě nejsou všude sečtené, podle agentury Reuters ale Jednotné Rusko ovládne posty všech gubernátorů v zemi.

Podle Kremlu volby, které označil za svobodné a férové, ukazují, že je Vladimir Putin nejpopulárnějším politikem v Rusku.

Na okupovaných ukrajinských územích jsou volby ilegální a v rozporu s mezinárodním právem. Jak je to ale v Rusku? Můžeme volby opravdu považovat za svobodné a férové, jak tvrdí Kreml?
Rádio Svobodná Evropa uvedlo, že volby v Rusku už roky nemůžeme nazývat férovou a spravedlivou soutěží. Podle média přešel Kreml ve snaze získat požadované výsledky k volebním manipulacím, změně pravidel na poslední chvíli nebo zcela jednostrannému zpravodajství o vládnoucí straně Jednotné Rusko.

Připomeňme, že po ruské invazi na Ukrajinu loni v únoru Moskva tvrdě zasáhla proti nezávislému tisku. Ruský režim výrazně přitvrdil represe vůči opozici. Významní Putinovi oponenti jsou navíc v exilu nebo ve vězení.

Marcel Faltys Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme