Súdánská vojenská rada uvedla, že zmařila puč. Zatkla nejméně 16 důstojníků

Vojenská rada vládnoucí v Súdánu prý zmařila pokus o vojenský puč. Její člen Džamal Omar to ve čtvrtek večer oznámil ve státní televizi. Podle té armáda zatkla nejméně 16 důstojníků. Po dalších organizátorech nezdařeného puče pátrá.

Chartúm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti demonstrantům v centru metropole od víkendu zasahovala policie, při střetech zemřelo nejméně 38 lidí

Vojenská rada vládnoucí v Súdánu prý zmařila pokus o vojenský puč (ilustrační snímek) | Foto: Stringer | Zdroj: Reuters

„Důstojníci armády a rozvědky, někteří z nich penzionovaní, se pokusili provést převrat,“ uvedl představitel vojenské rady generál Džamal Omar.

Při protestech v Súdánu zemřelo nejméně osm lidí, podle vojenské junty útočili neznámí střelci

Číst článek

Rada zemi přechodně řídí od dubnového svržení a uvěznění dlouholetého autokratického vůdce Umara Bašíra. Tomu předcházely masivní a mírové demonstrace.

Puč oznámený vojenskou radou může podle katarská televize Al Džazíra ohrozit zejména uzavření dohody o dělbě moci, na jejíchž detailech se minulý týden dohodly vojenská rada i opoziční koalice požadující civilní vládu.

Situace v Súdánu se po několika měsících demonstrací uklidnila minulý týden, kdy se vládnoucí vojenská rada domluvila s koalicí opozice a protestních skupin na sdílení moci v přechodném období před volbami.

Civilní vláda

Súdánci tři měsíce v ulicích prosazovali požadavek, aby zemi po sesazení prezidenta Bašíra armádou vedla civilní vláda. Nakonec uspěli jen částečně, když opozice souhlasila s ustavením svrchované rady, v níž by měli zasednout jak zástupci protestního hnutí, tak i armády.

Ačkoli byly demonstrace mírové, vyžádaly si oběti z řad civilistů i vojáků. Na konci června zemřelo osm lidí. Protesty začaly loni v prosinci a vyvolala je ekonomická krize.

Na začátku června vedlo násilné potlačení demonstrace ke smrti 60 lidí, uvedli tehdy lékaři napojení na opozici. Podle oficiální bilance si zásah armády vyžádal život nejméně 35 lidí.

Rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by potlačení demonstrace odsoudila, ale zablokovaly Čína a Rusko. Návrh rezoluce vypracovaly Británie a Německo.

hvl, och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme