Útok Tálibánu v Afghánistánu si vyžádal pět mrtvých, šest vojáků ozbrojenci unesli

Útok radikálního hnutí Tálibán na dvě kontrolní stanoviště v severní afghánské provincii Saripúl si v noci na pondělí vyžádal životy nejméně pěti příslušníků bezpečnostních složek. S odvoláním na místního guvernéra o tom informovala agentura AP.

Tento článek je více než rok starý.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánské speciální síly přijíždějí bojovat proti Tálibánu

Afghánské speciální síly přijíždějí bojovat proti Tálibánu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Útok bojovníků islamistického hnutí Tálibán byl zahájen v neděli večer a pokračoval do pondělních brzkých ranních hodin. Kromě pěti mrtvých byli dva příslušníci bezpečnostních složek zraněni a šest vojáků ozbrojenci podle místního guvernéra Zabíhulláha Amáního unesli.

Krátce poté, co členové Tálibánu uprchli, dorazily na místo posily a opět nad kontrolními stanovišti převzaly kontrolu. Osud unesených příslušníků bezpečnostních sil je ale nejasný.

I když přišel o území, boj proti Islámskému státu nekončí. Změnil se v běžnou teroristickou organizaci

Číst článek

Útoky Tálibánu

K útoku se sice zatím nikdo nepřihlásil, místní guvernér nicméně z činu obvinil hnutí Tálibán, které je v provincii stále aktivní. V poslední době navíc své útoky na bezpečnostní složky znásobilo.

Hnutí Tálibán, které v roce 2001 svrhla mezinárodní koalice vedená Spojenými státy, bojuje proti cizím vojskům v Afghánistánu a snaží se svrhnout Západem podporovanou afghánskou vládu.

Vláda v Kábulu má pod kontrolou čím dál menší část afghánského území. Podle zprávy, kterou na konci ledna zveřejnil úřad amerického zvláštního generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu (SIGAR), držela vláda asi 54 procent ze 407 okresů. Zbytek Afghánistánu je buď pod přímou kontrolou Tálibánu, nebo se o něj bojuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme