Tři z odsouzených ruských špionů propustil polský soud z vazby. Místo nástupu do vězení utekli

Tři ruští špioni, které polský soud propustil z vazby, zmizeli a vyhýbají se nástupu trestu. Není známo, kde se nacházejí, napsal v pondělí polský list Rzeczpospolita. O tom, že Poláci zmařili Rusům činnost sítě amatérských agentů a sabotérů, která měla narušit přísun západní pomoci Ukrajině, psal loni v létě i americký list The Washington Post.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vězení

Tři ruští špioni po propuštění z vazby utekli před vězením (ilustrační foto) | Foto: Martin Pařízek, Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Polský soud loni v prosinci odsoudil 14 ze 16 cizinců obžalovaných z účasti na přípravě sabotážních akcí na polském území.

Skupina, kterou na dálku řídil „Andrej“, pravděpodobně důstojník ruské tajné služby FSB, pozorovala letiště, přístavy a vlaky přepravující pomoc pro Ukrajinu, které plánovala vykolejit či vyhodit do povětří, a dokonce chystala atentáty a vraždy.

Manželé, kteří koordinovali výbuch ve Vrběticích. Šapošnikovovi i falšovali dokumenty

Číst článek

Byla to největší podobná síť, jakou se kdy v Polsku podařilo odhalit a rozbít, a dosud největší úspěch kontrarozvědky ABW, připomněla Rzeczpospolita a dodala, že většinu členů Rusové naverbovali na Ukrajině, než do Polska přijeli jako uprchlíci.

Všichni obžalovaní – 13 Ukrajinců, dva Bělorusové a jeden Rus – se k vině přiznali a dobrovolně přijali trest. Ale následně dva z nich odstoupili od dohody s prokuraturou, a tak je čeká soudní proces, dodal deník.

Tři odsouzení, čtyřiačtyřicetiletý ukrajinský politolog Jaroslav, nezletilý, v té době teprve šestnáctiletý Artur a běloruská studentka Maryja, kterým soud vyměřil nejnižší tresty – rok až půldruhého roku vězení či polepšovny – vzápětí vyšli z vyšetřovací vazby. Ale k odpykání zbytku trestu dosud nenastoupili.

Diverzní akce

„Všichni ostatní si tresty odpykávají,“ sdělila listu soudkyně Barbara Markowská. Podle mluvčího ministra pověřeného koordinací zpravodajských služeb mají být všichni odsouzení po dokončení trestu vyhoštěni z Polska.

Ruský špion půjde na rok a půl do vězení, rozhodl slovenský soud. Garbár neplnil dohodu o vině a trestu

Číst článek

Současně mají být vepsáni jako „nežádoucí“ do databáze schengenského prostoru, a to bez časového omezení. To, že budou mít navždy zavřené dveře do Evropy, má být výstrahou pro případné následovníky v ruských službách.

Při vyšetřování se podle deníku nepodařilo všechny osoby působící v ruské síti odhalit. ABW zjišťuje, zda tito „neodhaleníׅ“ mají na svědomí nedávné sabotáže, včetně úmyslně založených požárů.

Polské bezpečnostní složky v posledních několika týdnech zadržely deset lidí přímo zapojených do sabotáží a diverzních akcí v Polsku, uvedl nedávno polský premiér Donald Tusk před setkáním s šéfy příhraničních vojvodství ve městě Bialystok.

O deseti zadržených, kteří se přímo podíleli na plánování nebo pokusech o sabotáže napříč Polskem, na začátku června hovořil polský ministr vnitra Tomasz Siemoniak, když informoval o zatčení 18 lidí od prosince v souvislosti s činností ruských a běloruských tajných služeb.

Zbylých osm lidí podle něj „útočilo na bezpečnost“ Polska jinak. Sabotáže byly zjevně součástí širšího plánu, který zahrnuje také kybernetické útoky, posílání migrantů přes Bělorusko do Polska a ohrožování bezpečnosti Polska, uvedl Siemoniak.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme