Na zemi, na moři i ve vzduchu. Ankara ohlásila vojenské cvičení s tureckou částí Kypru

Turecko ohlásilo nové vojenské cvičení ve východním Středomoří, které začne v neděli poblíž ostrova Kypr. Informovala o tom v sobotu s odvoláním na turecké ministerstvo obrany agentura DPA. Manévry se uskuteční v době zvýšeného napětí, které v oblasti panuje kvůli tureckému průzkumu těžby ropy a zemního plynu.

Tento článek je více než rok starý.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Malaysia Department of Informati | Zdroj: Reuters

Cvičení s názvem Středozemní bouře by mělo trvat do čtvrtka. Manévrů se zúčastní i síly mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republiky. Cílem je podle Ankary posílení „oboustranného tréninku, spolupráce a vzájemné součinnosti“. Odehrávat se bude na zemi, na moři i ve vzduchu.

Vychladne řecko-turecký spor? Představitelé Ankary a Atén souhlasili s jednáním na půdě NATO

Číst článek

Turecko mezi Krétou a Kyprem provádí průzkum nalezišť ropy a zemního plynu, což Řecko považuje za narušení své suverenity. Ankara porušení mezinárodního práva popírá a jako doprovod průzkumné lodi vyslala vojenská plavidla. Řecko v reakci minulý týden uspořádalo námořní manévry, ke kterým se připojily Francie, Itálie a Kypr.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve čtvrtek oznámil, že Atény a Ankara souhlasily se zahájením rozhovorů, které mají vést k uvolnění nynějšího napětí. Zprostředkovat rozhovory se snaží také německá diplomacie.

Severokyperská turecká republika vznikla na severu ostrova v roce 1983 poté, co Turecko v roce 1974 vyslalo na Kypr vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. Stát na severu Kypru ale uznává jen Turecko.

V jižní části ostrova funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme