Turecko žádá USA o vydání kurdského velitele Kobáního a ‚hrozí‘ Evropě syrskými uprchlíky

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan znovu pohrozil Evropě syrskými uprchlíky. Brány jim prý otevře, až nastane čas. Reagoval tak na Evropskou unii a její kritiku turecké operace na severu Sýrie. Turecko tam chce vytvořit bezpečnou zónu pro návrat běženců. Německý návrh na mezinárodní dohled nad touto zónou odmítlo Rusko.

Istanbul (Aktualizováno: 12:56 25. 10. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Foto: Murad Sezer | Zdroj: Reuters

Turecko žádá Spojené státy o vydání kurdského velitele Syrských demokratických sil Mazluma Kobáního. Podle tureckého prezidenta Erdoğana vydal na Kobáního zatykač Interpol. Ankara ho považuje za teroristického vůdce a kritizuje americké pozvání Kobáního do Washingtonu.

Pentagon kvůli obraně ropných polí zvažuje posílení vojsk v Sýrii. Bílý dům to zatím neschválil

Číst článek

Milice syrských Kurdů mezitím obvinily Turecko, že i přes příměří pokračuje ve vojenské ofenzivě. Syrští povstalci v tureckých službách údajně zaútočili na tři vesnice v severovýchodní Sýrii. Rusko ale prohlásilo, že příměří na základě rusko-turecké dohody bez problémů trvá.

Není to poprvé, kdy Erdogan vyhrožuje unii tím, že otevře takzvanou balkánskou cestu a do Evropy pustí syrské uprchlíky. Den po začátku operací v Sýrii na začátku října v projevu před členy své Strany spravedlnosti a rozvoje řekl: „Jestliže Evropa definuje operaci v Sýrii jako invazi, pak můžeme otevřít dveře a poslat 3,6 milionu syrských uprchlíků k vám.“

Dalších 300 ruských vojenských policistů

Zhruba 300 dalších příslušníků ruské vojenské policie dorazilo do Sýrie, kde budou pomáhat zajistit stažení oddílů syrských Kurdů YPG od hranic s Tureckem. Podle agentury Interfax o tom v pátek informovalo ruské ministerstvo obrany. Ruští vojenští policisté začali hlídkovat na severu Sýrie ve středu.

USA postoupily svůj vliv a moc v Sýrii Rusům, Turkům a Íráncům, kritizují Trumpa politici

Číst článek

Turecko řadí kurdské oddíly YPG k teroristům a zahájilo kvůli jejich přítomnosti u hranice 9. října v severní Sýrii ofenzivu. Minulý týden přistoupila Ankara na příměří, jež má umožnit stažení kurdských milic z oblasti.

Podle dohody, kterou dojednali prezidenti Ruska a Turecka, se kurdské oddíly mají stáhnout 30 kilometrů od hranice, a umožnit tak zřídit zónu, do níž se z Turecka začnou vracet syrští uprchlíci. Dohoda, ve které se hovoří o stahování kurdských sil, se podle ruského ministerstva zahraničí netýká civilní kurdské populace.

Podle ruské armády bude úkolem vojenských policistů v Sýrii zajišťovat bezpečnost obyvatelstva, udržovat právo a pořádek, hlídat určené oblasti a pomoci stáhnout kurdské jednotky YPG a jejich zbraně 30 kilometrů od syrsko-turecké hranice.

V prohlášení ruských ozbrojených sil se píše, že se jedná o špičkově vycvičený vojenský personál z Čečenska, který má s podobnými operacemi zkušenosti. Na ruskou leteckou základnu Hmímím v Sýrii bylo navíc přepraveno více než 20 obrněných vozů Tigr a Tajfun, které budou ruští vojenští policisté při akci používat, dodala ruská armáda v komuniké.

Štěpán Macháček, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme