Turecko žádá USA o vydání kurdského velitele Kobáního a ‚hrozí‘ Evropě syrskými uprchlíky

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan znovu pohrozil Evropě syrskými uprchlíky. Brány jim prý otevře, až nastane čas. Reagoval tak na Evropskou unii a její kritiku turecké operace na severu Sýrie. Turecko tam chce vytvořit bezpečnou zónu pro návrat běženců. Německý návrh na mezinárodní dohled nad touto zónou odmítlo Rusko.

Istanbul (Aktualizováno: 12:56 25. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Foto: Murad Sezer | Zdroj: Reuters

Turecko žádá Spojené státy o vydání kurdského velitele Syrských demokratických sil Mazluma Kobáního. Podle tureckého prezidenta Erdoğana vydal na Kobáního zatykač Interpol. Ankara ho považuje za teroristického vůdce a kritizuje americké pozvání Kobáního do Washingtonu.

Pentagon kvůli obraně ropných polí zvažuje posílení vojsk v Sýrii. Bílý dům to zatím neschválil

Číst článek

Milice syrských Kurdů mezitím obvinily Turecko, že i přes příměří pokračuje ve vojenské ofenzivě. Syrští povstalci v tureckých službách údajně zaútočili na tři vesnice v severovýchodní Sýrii. Rusko ale prohlásilo, že příměří na základě rusko-turecké dohody bez problémů trvá.

Není to poprvé, kdy Erdogan vyhrožuje unii tím, že otevře takzvanou balkánskou cestu a do Evropy pustí syrské uprchlíky. Den po začátku operací v Sýrii na začátku října v projevu před členy své Strany spravedlnosti a rozvoje řekl: „Jestliže Evropa definuje operaci v Sýrii jako invazi, pak můžeme otevřít dveře a poslat 3,6 milionu syrských uprchlíků k vám.“

Dalších 300 ruských vojenských policistů

Zhruba 300 dalších příslušníků ruské vojenské policie dorazilo do Sýrie, kde budou pomáhat zajistit stažení oddílů syrských Kurdů YPG od hranic s Tureckem. Podle agentury Interfax o tom v pátek informovalo ruské ministerstvo obrany. Ruští vojenští policisté začali hlídkovat na severu Sýrie ve středu.

USA postoupily svůj vliv a moc v Sýrii Rusům, Turkům a Íráncům, kritizují Trumpa politici

Číst článek

Turecko řadí kurdské oddíly YPG k teroristům a zahájilo kvůli jejich přítomnosti u hranice 9. října v severní Sýrii ofenzivu. Minulý týden přistoupila Ankara na příměří, jež má umožnit stažení kurdských milic z oblasti.

Podle dohody, kterou dojednali prezidenti Ruska a Turecka, se kurdské oddíly mají stáhnout 30 kilometrů od hranice, a umožnit tak zřídit zónu, do níž se z Turecka začnou vracet syrští uprchlíci. Dohoda, ve které se hovoří o stahování kurdských sil, se podle ruského ministerstva zahraničí netýká civilní kurdské populace.

Podle ruské armády bude úkolem vojenských policistů v Sýrii zajišťovat bezpečnost obyvatelstva, udržovat právo a pořádek, hlídat určené oblasti a pomoci stáhnout kurdské jednotky YPG a jejich zbraně 30 kilometrů od syrsko-turecké hranice.

V prohlášení ruských ozbrojených sil se píše, že se jedná o špičkově vycvičený vojenský personál z Čečenska, který má s podobnými operacemi zkušenosti. Na ruskou leteckou základnu Hmímím v Sýrii bylo navíc přepraveno více než 20 obrněných vozů Tigr a Tajfun, které budou ruští vojenští policisté při akci používat, dodala ruská armáda v komuniké.

Štěpán Macháček, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme