Ultimátum vypršelo - válka začala

Útok na Irák začal. Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer ve 3:45 středoevropského času oznámil, že "začala první fáze odzbrojování Iráku". Stalo se tak nedlouho poté, co vypršelo americké ultimátum Saddámu Husajnovi k opuštění země. Nad Bagdádem se nad ránem ozvaly zvuky letadel a sirény ohlašující protiletecký poplach.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush při projevu

G. Bush při projevu | Foto: Česká televize

Podle agentury AP jsou vidět i světelné záblesky, agentura Reuters uvedla, že Bagdádem otřáslo několik výbuchů. Katarská televize Al-Džazíra oznámila, že na Bagdád dopadla první raketa. Televize CNN přenášla z iráckého hlavního města zvuk protiletadlové palby. V oblasti je i zpravodaj ČRo 1 - Radiožurnálu Jaromír Janev, který popisuje, že město je nezvykle prázdné.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev: První útok na Bagdád

Americký prezident George Bush vystoupil v televizi s klíčovým projevem ve 4.15 hodin našeho času. Oznámil v něm, že začaly první fáze vojenské operace proti Iráku. Podle prvních analýz nejspíš zaútočily neviditelné stíhací bombardéry F-117 a rakety Tomahawk na tak zvaný příležitostný cíl. Mohlo by jít například o některého z čelních představitelů iráckého režimu. První raketová střela mířila na oblast hlavního města Bagdádu, ve které se má nacházet irácké vedení.

Přehrát

00:00 / 00:00

projev G. W. Bushe k zahájení války

Předchozí vývoj událostí si můžete přečíst v článku Londýn: Vojenská akce je na spadnutí!

Bezpečnostní opatření

Na Ministerstvu obrany České republiky mimořádně jedná krizový štáb. Očekává se, že se co nejdříve sejde i Bezpečnostní rada státu, aby definitivně schválila převelení dalších 620 vojáků pod policejní složky. Hasiči dostanou další detekční zařízení, kterými budou schopni zjistit širší škálu nebezpečných látek. O těchto opatřeních už ve středu rozhodl Ústřední krizový štáb.

Ve stavu nejvyšší pohotovosti jsou kvůli válce v Iráku i bezpečnostní síly v zemích jihovýchodní Asie. Obavy z teroristických útoků panují hlavně na Filipínách a v Indonésii. Jakarta varuje, že islámští extrémisté podniknou atentáty podobné bombovém říjnovému útoku na Bali, kdy zahynulo na 200 lidí.

Po vypršení ultimáta byl klid

Ultimátum Saddámu Husajnovi k opuštění Iráku vypršelo ve 2 hodiny SEČ. Irácký diktátor ale zemi neopustil. Bílý dům ústy svého mluvčího Ariho Fleischera oznámil, že pokyn k odzbrojení této středovýchodní země vydá americký przident George Bush, až sám uzná za vhodné. Kolem Iráku je k útoku připraveno téměř 300 tisíc amerických a britských vojáků.

Ulice Bagdádu byly krátce po vypršení ultimáta opuštěné a nad městem svítil jasný měsíc. Spojené státy uvedly, že jejich letadla zaútočila na cíle v bezletové zóně na jihu Iráku, kde k podobným akcím dochází v posledních letech pravidelně.

Objevily se ale první zprávy o iráckých dezercích. Do Kuvajtu podle nich zběhlo 18 iráckých vojáků.

Hrozí humanitární krize?

Na zvláštním zasedání Rady bezpečnosti OSN se Spojené státy a Velká Británie staly terčem kritiky Ruska, Německa a Francie. Generální tajemník Kofi Annan upozornil, že 60 % Iráku je závislých na programu Ropa za potraviny a že je tedy nezbytné, aby OSN začala v zemi zase co nejdříve fungovat.

Šéf zbrojních inspektorů Hans Blix ve svém projevu řekl, že lituje, že experti nebudou mít pro svou práci v Iráku více času.

Spojené státy nechtějí v Iráku pouze válčit. Po válce poskytnou Iráčanům humanitární pomoc ve výši 154 milionů dolarů. Peníze jsou určeny na potraviny a léky.

Podle mluvčího amerického ministra zahraničí Richarda Bouchera byl vytvořen speciální tým o 60 lidech, který budou v Iráku pomáhat se zásobováním potravinami, léky, vodou a se zabezpečením přístřeší pro Iráčany. Jde o největší tým pověřený humanitární pomocí, jaký kdy Američané sestavili. Tito odborníci se už podíleli na přípravě humanitárních zásob v okolí Iráku.

Množí se protesty proti válce

Předávání letošních oscarů se na protest proti válce v Iráku nezúčastní známý finský režisér Aki Kaurismäki. Jeho film Muž bez minulosti je nominován na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film.

Jak napsal Kaurismäki v dopise Americké filmové akademii, nemá chuť slavit ve stejné době, kdy americká vláda připravuje zločin proti lidstvu kvůli nestoudným ekonomickým zájmům. Režisér už odmítl v září pozvání na filmový festival v New Yorku ze solidarity s íránským režisérem Abbásem Kiarostamim, který nedostal včas americké vízum.

Po celém světě se několik hodin před možným zahájením bojů konaly další protiválečné demonstrace. Průvod 150 odpůrců války se zapálenými svíčkami prošel ve středu večer i Prahou od Karlova mostu na Pražský hrad.

Jan Rosenauer, Eva Ziliziová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme