Bannon odmítl vypovídat před Kongresem. Tvrdí, že mu to doporučil Bílý dům

Bývalý hlavní strategický poradce Bílého domu Steve Bannon při úterním neveřejném slyšení v Kongresu odmítl odpovědět na jakékoli otázky poslanců ohledně svého působení v aparátu prezidenta Donalda Trumpa. Napsala to ve středu agentura Reuters s odvoláním na osoby přítomné jednání. Bannon se prý rozhodl mlčet na doporučení Bílého domu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stephen Bannon přichází na slyšení v Kongresu kvůli údajnému ruskému vměšování do předloňských amerických prezidentských voleb. | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Kongresmani vyšetřují údajné ruské vměšování do předloňských amerických prezidentských voleb a Bannon je jednou z hlavních postav skandálu i ve vyšetřování FBI vedeném Robertem Muellerem. Někdejší šéf ultrapravicového serveru Breitbart News býval blízkým spolupracovníkem Trumpa, později se ale rozešli a prezident Bannona z funkce strategického poradce loni v srpnu odvolal.

Trump upadl, ale nohu si zlomil Bannon

Číst článek

Podle demokratického poslance Adama Schiffa v úterý Bannon odmítl odpovídat na otázky po právní konzultaci s Bílým domem. Poslance výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb zajímaly události z období těsně po Trumpově inauguraci loni v lednu a z doby, kdy Bannon v Bílém domě sám působil.

Slyšení trvalo několik hodin a Bannon podle Reuters odmítl odpovídat i na dotazy ohledně kontaktů, které s Trumpem udržoval po svém odchodu z Bílého domu. Konzultaci Bannonova právníka se štábem prezidenta nepřímo potvrdila mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Členové výboru se rozhodli, že Bannona ke slyšení předvolají znovu.

Robert Mueller, který důkazy o údajném ruském vměšování hledá jako zvláštní vyšetřovatel FBI, podle úterní zprávy listu The New York Times předvolal Bannona před federální velkou porotu. Předvolání, první takový krok při vyšetřování ruské aféry, ještě nutně nesignalizuje následné obvinění. Umožňuje ale vyšetřovateli požádat o svědecké výpovědi či získat důležité dokumenty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme