V atmosféře nejistoty se ponese dnešní oslava státního svátku Belgie

Belgie dnes slaví státní svátek. Její obyvatelé si připomínají přísahu prvního krále v roce 1831, rok po vyhlášení nezávislosti na Nizozemsku. Oslava se ale odehrává ve stínu politické krize, kterou země prochází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský palác v Bruselu | Foto: Pavel Novák

Potom, co minulý týden premiér Yves Leterme podal demisi, kterou král nepřijal, pokračuje v zemi vládní krize. Do konce července ji mají pomoci premiérovi vyřešit tři králem jmenovaní zprostředkovatelé. V předvečer svátku vyzval král Albert II. Belgičany k jednotě a toleranci.

"Musíme najít nové způsoby soužití uvnitř naší země," prohlásil král Albert II. v projevu předneseném ke všem 3 jazykovým komunitám - francouzsky, vlámsky i německy. Řekl, že těžkosti a krize mohou být odrazovým můstkem ke vzchopení se národa.

Belgický král vidí jako jedinou možnou další cestu demokratické společnosti země v jednotě a toleranci k identitě všech jazykových a národnostních společenství uvnitř Belgie. Návrhy na nové rozložení kompetencí mezi federální orgány a provincie, o které vedou spory Vlámové a Valoni, očekává od premiéra do konce měsíce.

Pavel Novák, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme