V Británii vrcholí kampaň před referendem o volební reformě

V Británii končí kampaň před zítřejším referendem o změně volebního systému. Soupeření mezi stoupenci jednokolového většinového systému a navrhované změny ve prospěch alternativního hlasu se přitom v posledních dnech přiostřuje. Britové zítra zároveň hlasují v komunálních volbách. A ve Skotsku, Welšsku a v Severním Irsku se zase volí zemské parlamenty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanice metra West Hampstead

Stanice metra West Hampstead | Foto: Milan Kocourek

Konzervativní premiér koaliční vlády David Cameron je pro zachování většinového systému, zatímco vicepremiér Nick Clegg ze strany liberálních demokratů vede kampaň za změnu spolu s vůdcem opozičních labouristů Edem Millibandem.

Noviny referují o konfrontaci na včerejší schůzi vlády mezi premiérem a ministrem pro životní prostředí. Podle nejnovějšího průzkumu je 66 procent dotázaných pro zachování většinového systému, zatímco změnu podporuje jen 34 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

O britském volebním systému a nadcházejících regionálních volbách mluvil ve Světě o druhé spolupracovník ČRo v Londýně Ivan Kytka

Média přinášejí úvahy o tom, zda se vládní koalice po oznámení výsledku referenda rozpadne, anebo zda se udrží.

Referendum o změně systému parlamentních voleb je výsledkem koaliční dohody po loňských volbách. V Británii se v parlamentních volbách tradičně užívá jednokolový většinový systém. Poslancem se stává kandidát, který získá nejvíc hlasů.

Podle alternativního systému, který prosazují liberální demokraté, voliči seřadí kandidáty podle své preference. Zvolen je kandidát, který ve svém volebním okrsku dostane více než polovinu hlasů. Pokud nikdo tolik hlasů neobdrží, rozdělí se hlasy odevzdané ve prospěch nejslabšího kandidáta těm soupeřům, které jeho voliči uvedli na druhém místě. Takové přerozdělování hlasů pak pokračuje, dokud není určen vítěz.

Stoupenci změny tvrdí, že výsledek bude lépe odrážet skutečné rozložení sil. Odpůrci namítají, že alternativní systém je příliš složitý, nespravedlivý a nákladný.

Změna volebního systému byla i hlavním tématem kampaně před zítřejšími regionálními volbami – diskutovalo se o tom, zda tato změna je prospěšná pro britský politický systém, pro britskou demokracii a pro voliče.

„Jeden z hlavních argumentů, který byl velice zajímavý, spočívá v tom, že přikloní-li se voliči v referendu k tomu kombinovanému, alternativnímu systému, bude to nutit poslance trávit mnohem více času v jejich volebních obvodech a budou mnohem více odpovědní a řekněme závislí na svých voličích, než je tomu doposud,“ přiblížil ve Světě o druhé londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Soudržnost vládní koalice silně otřesená

„Mnozí vyčítají poslancům, že většinový systém je ‚katapultuje‘ na pět let do parlamentu a to sepětí s volebním obvodem je mnohem menší, než by si přáli. Což je argument paradoxní, vezmeme-li v úvahu to, že právě z tohoto důvodu mnozí kritizují poměrný systém, který přece jen dává větší důraz na příslušnost ke straně a funkci v parlamentu, než na vztah k voliči.“

„Soudržnost vládní koalice byla během kampaně velice silně otřesena; kampaň byla v některých místech velice osobní a vedla k osobním roztržkám. (…) Ale řekl bych, že až referendum skončí, obě strany si uvědomí, že jako demokratické strany musí přijmout jeho výsledek, a neřekl bych, že to bude mít dlouhodobý dopad na stabilitu britské vlády,“ poznamenal Ivan Kytka.

Milan Kocourek, Helena Berková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme