V Egyptě se ozvala armáda. Husní Mubarak prý opustil Káhiru
Egyptská armáda podporuje předání prezidentských pravomocí do rukou viceprezidenta Umara Sulajmána. Hned jak to bude možné, zruší také armáda výjimečný stav, který platí v Egyptě už déle než třicet let a výrazně omezuje svobodu Egypťanů. Uvádí se to v prohlášení ozbrojených sil. Podle televize Al-Arabíja egyptský prezident Husní Mubarak i s celou rodinou opustil Káhiru.
Zpráva televize Al Arabía, kterou převzaly světové agentury, uvádí, že odcestoval z vojenské letecké základny na předměstí Káhiry a zamířil na neznámé místo. Podle spolupracovnice Rádia Česko Anny Janků se ale jedná pouze o spekulace.
„Prezident Mubarak jasně prohlásil ve svém prvním i druhém projevu, že je Egypťan, že za tuto zemi bojoval, že za ni byl ochoten položit život a že tady zemře a bude pochovaný. Pořád je to voják, který má svoji čest,“ řekla Anna Janků.
„Možné je úplně všechno. Ale uvidí se, jestli je tato zpráva pravdivá nebo není, protože mnoho fám o tom, že prezident a další vládnoucí členové už opustili Egypt, tady bylo. Uvidíme, jestli se potvrdí,“ komentoval nejnovější zprávu arabista Štěpán Macháček.
Armáda se vyslovila k probíhající krizi několik hodin po projevu egyptského prezidenta Husního Mubaraka, který opět odmítl odejít z čela země. Lidé vzali jeho slova jako urážku. Už v noci se proto tisíce rozezlených Egypťanů pokusily vydat k jeho paláci a k budově televize.
Armáda oznámila, že bude garantovat řádné prezidentské volby, které by měly v září přinést Mubarakova nástupce. Generalita slibuje i to, že zabezpečí politické reformy, o kterých mluví prezident. Zároveň vojáci vyzvali k ukončení protivládních protestů, které už osmnáctý den ochromují život v Egyptě.
Ještě včera odpoledne přední činitelé egyptského režimu naznačovali, že se Mubarak chystá oznámit rezignaci. Prezident pak ale jen řekl, že předá kompetence svému zástupci Sulajmánovi. Zatím není jasné, co se v klíčových hodinách dělo v zákulisí a jakou roli v tom sehrála armáda. Někteří komentátoři tvrdí, že vojáci chystají převrat.
Mezitím egyptští protestující rozzuření Mubárakovým odmítnutím odstoupit opět zaplnili egyptské náměstí Tahrír. Organizátoři akci označují za dosud největší. Na demonstranty dohlížejí tanky a ozbrojená vozidla, ale nijak nezasahují.
Podle Anny Janků bylo včera zklamání lidí velké. Všichni totiž očekávali, že Husní Mubarak odstoupí.
„Když přišel s opačným projevem a s tím, že předává asi 36 svých pravomocí svému viceprezidentovi postupoval podle Ústavy. Kdyby odešel, tak by byl opravdu převrat, anebo by se postupovalo podle Ústavy, kde je napsáno, že kdyby zemřel prezident před ukončením svého termínu, tak se ujímá moci v Egyptě předseda parlamentu. V tom případě by pak byly vypsány prezidentské volby cestou starou, nezměněnou, takže by zase nebyly demokratické,“ uvedla Anna Janků.
Husní Mubarak podle jejích slov chce během několika přechodných měsíců provést změnu Ústavy, aby se Egypt dostal na demokratickou cestu.
O aktuální politické situaci v Egyptě mluví v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovnice Českého rozhlasu Anna Janků.mp3
„Je tady velké nebezpečí provokace ze strany Muslimských bratrů, a jakmile by byla napadena armáda, tak se bude bránit. A víceméně ani ne tak armáda, jako Republikánská garda, což je speciální jednotka armády, která chrání prezidenta a všechny objekty, v nichž sídlí,“ dodala Anna Janků.
Podle pozorovatelů nastává v Egyptě právě teď nejkritičtější okamžik od začátku protestů, navíc hrozí velký střet mezi Mubarakovými odpůrci a ozbrojenými silami. Po pravidelných pátečních modlitbách vyjdou lidé nepochybně opět do ulic.
„Situace je skutečně velmi vyhrocená. A jak uvedl kandidát na prezidenta, opoziční Baradej, může skutečně dojít k velké explozi,“ upozorňuje bývalý velvyslanec v Egyptě, arabista Ivan Voleš.