WHO otočila. Ocenila možná pozitiva nošení roušek v době koronavirové pandemie

Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan se v pátek vyslovil pro širší používání podomácku vyráběných roušek. Informovala o tom agentura Reuters. Podle koordinátora krizové pomoci není zahalování nosu a úst, které má chránit před kašlem nebo kýcháním, špatný nápad.

Ženeva (Aktualizováno: 22:20 3. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus | Foto: FW1F/Andrew Heavens | Zdroj: Reuters

Světová zdravotnická organizace (WHO) původně ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření koronaviru SARS-CoV-2 smysl neviděla. Nic nenaznačuje, že by to něčemu pomohlo, konstatoval v uplynulém týdnu koordinátor krizové pomoci z WHO Michael Ryan.

Ryan ale nyní nošení po domácku vyrobených roušek podpořil a uznal, že zahalování nosu a úst, které má chránit před kašlem nebo kýcháním, není špatný nápad.

Jako jedni z prvních

Jednou z mála zemí, kde platí povinné nošení roušek na veřejnosti, je Česká republika. Podle předešlých výroků Michaela Ryana roušky představují spíš dodatečná rizika, když je lidé nesprávně snímají. Právě při tom se prý totiž mohou nakazit. „Naše rada: nedoporučujeme nošení roušek, pokud člověk není sám nakažen,“ uvedl v pondělí Ryan.

Pomáhají roušky v prevenci proti koronaviru? Lékaři v USA nemají jasno. ‚Jsou užitečné,’ říká Prymula

Číst článek

V České republice je nošení roušek povinné v zásadě všude mimo domov. Český premiér Andrej Babiš dokonce o víkendu vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se českým postupem inspiroval a také v USA zavedl povinné nošení roušky na veřejnosti. Video vyzývající lidi k nošení roušek prý Babiš poslal většině evropských prezidentů a premiérů.

Podle experta WHO se organizace nadále domnívá, že používání respirátorů by mělo být vyhrazeno především zdravotníkům. Zároveň však připustil užitečnost širšího používání podomácku vyráběných roušek a dalších pokrývek úst pro omezení šíření koronaviru.

Roušky pomáhají

"Musíme uchovat medicínské chirurgické respirátory pro naše pracovníky v první linii, ale myšlenka používání respiračních pokrývek nebo pokrývek úst na ochranu před kašlem nebo kýcháním... sama o sobě není špatný nápad," řekl Ryan. To však podle něj nepopírá potřebu mytí rukou a sociálního odstupu.

Ryan před novináři připustil možnost, že vir SARS-CoV-2, který ve světě podle statistik nakazil víc než milion lidí, se přenáší i vzduchem. Experti se ale nadále domnívají, že hlavní způsob přenosu se děje tak, že lidé, kteří kašlou a kýchají, kontaminují povrchy předmětů nebo další lidi. Podle Ryana možná jsou situace, kdy nošení roušek na veřejnosti může omezit míru přenosu viru z infikované osoby na druhé.

Experti i vlády se o účinnosti nošení roušek přou a dospívají k protichůdným závěrům. Například turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že na veřejných místech budou mít turečtí občané nově povinnost roušky nosit.

Zdraví to nepotřebují

Naopak britský vládní expert Jonathan Van-Tam řekl, že Británie nedoporučuje, aby roušky nosili zdraví lidé. Neexistuje důkaz, že obecné nošení roušek lidmi, kteří jsou zdraví, má vliv na šíření nemoci ve společnosti, poznamenal Van-Tam.

Jistý si smysluplností nošení roušek není ani šéf italské civilní ochrany Angelo Borrelli. Podle něj nyní není nezbytné, aby ti, kteří dodržují odstup a pravidla stanovená vládou, roušky nosili.

Český odborník na testování roušek z Energetického ústavu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně František Lízal se domnívá, že nosit roušky na veřejnosti má smysl. Kritizoval přitom předchozí postoj WHO, která všeobecné nošení roušek spíše nedoporučovala. Problém je podle něj to, že člověk nakažený koronavirem nákazu roznáší ještě dřív, než začne mít příznaky.

S původním názorem WHO polemizovala tento týden také imunoložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu AV ČT Blanka Říhová. Podle ní WHO má problém s tím, jak zajistit roušky pro všechny, a tak raději jejich nošení zpochybňuje. Podle Říhové v populaci může být odhadem 20 procent lidí, kteří mají virus, nemají příznaky, nebyli testovaní, myslí si, že jsou zdraví, ale přitom nejsou. "Když si vezmou roušku, tak možnost přenosu podstatně snižují," řekla Říhová Českému rozhlasu.

sot, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme