Zahraniční tisk o roztržce mezi Washingtonem a Pekingem
Stránkám světového tisku vévodí napětí mezi Spojenými státy a Čínou kolem zadržování amerického výzvědného letadla a jeho posádky. Všímají si také kauzy Slobodany Miloševiče a odporu pracovníků ruské televize NTV proti novému vedení.
Začněme kolizí amerického špionážního letounu a čínské stíhačky. Deník Das Luxemburger Wort k incidentu poznamenává: Mnohé naznačuje, že Čína konfrontaci se Spojenými státy vědomě vyprovokovala. Jestliže teď Číňané mohou nahlédnout do americké supermoderní špionážní laboratoře a budou ji moci okopírovat, je to z jejich pohledu pouze příjemná vedlejší výhoda. Okamžik incidentu totiž prozrazuje, že Čína sleduje zcela jiný hlavní cíl: Ještě tento měsíc chce prezident Bush rozhodnout o významných amerických dodávkách raketových zbraní pro Tchaiwan. Ukořistěné letadlo jako objekt výměny nebo alespoň nátlaku přišlo velice vhod. Aby tuto hru na kočku a myš ukončil, bude muset George Bush projevit něco, co v dosavadní politice vůči Číně postrádal: mimořádnou citlivost, uzavírá Luxemburger Wort.
Římský Il Messagero dodává, že americký prezident je pod dvojím tlakem: jednak z čínské strany, jednak ze strany amerických tzv. jestřábů, kteří jsou pobouřeni nejnovějšími informacemi o tom, že Číňané vynášejí ze zadrženého amerického letadla technické vybavení. Zdá se však, že americká vláda bude navzdory všem protestům a /odporu se za incident omluvit/ přece jen donucena poněkud zmírnit tón.
Rakouský liberální Der Standard napsal, že zatčený Slobodan Miloševič je nadále nebezpečím pro Jugoslávii: Ve stížnosti, kterou sepsal ve vězení, už také naznačil směr své obhajovací strategie. Chce se prezentovat jako čestný státník, který udělal vše, aby ochránil Srby proti zbytku zločinného světa...Jakkoli zní tato Miloševičova strategie v západních uších šíleně - v Srbsku má bezesporu naději na úspěch, soudí vídeňský Der Standard.
Britský liberální The Guardian poznamenal, že i jugoslávský prezident Vojislav Koštunica je muž chaosu, jehož vlastenecké a nacionalistické reflexy často vítězí nad jeho zdravým rozumem. Srbsko si však takovéto sebeuspokojení už nemůže dovolit...Prezident Koštunica musí vědět, že západní pomoc pro hospodářskou obnovu Srbska je nutností - ne pouze variantou. Vojislav Koštunica není v situaci, kdy si může diktovat podmínky. Jugoslávie dluží vysvětlení všem, nejen Srbům, připomíná britský The Guardian.
Ruská Komsomolskaja Pravda komentuje projev prezidenta Vladimíra Putina v parlamentě ke stavu federace a mj. uvádí:
Konečně se ruský prezident jasně rozhodl: zasadil se za radikální reformy v zemi. Prozatím se jeho reformní odhodlání projevovalo jen v podobě poznámek a reakcí na jednotlivé vládní projekty. Teď už není pochyb. Projev ke stavu Ruské federace to vyjádřil jednoznačně: Stagnace státního aparátu se nekoná. K moci se dostanou noví lidé z ekonomické sféry a z regionů, konstatuje Komsomolskaja Pravda.
Moskevská Izvěstija k tématu dodávají: Putin věnoval svůj projev k národu pouze příštímu roku, o globálních perspektivách Ruska se zatím nezmiňoval. Neboť vzhledem k současné situaci v zemi může k ruskému hospodářskému zázraku vést jen nepopulární reformní práce. O nějaké revoluci už není řeč.
A v Rusku dnešní čtení ze zahraničního také ukončíme. Kreml totiž završuje své tažení proti poslední nezávislé televizi - NTV. Konflikt mezi redaktory a plynárenským gigantem Gazprom komentuje polský deník Rzeczpospolita, ze kterého četl zpravodaj Pavel Novák.