Zahraniční tisk opět o protitemelínské petici v Rakousku

Vídeňská konzervativní Die Presse se v úvodníku zabývá výsledkem rakouské petiční akce proti Temelínu a mimojiné uvádí: Je to úctyhodný výsledek, jehož dosáhly FPÖ a deník Kronenzeitung. Ale není tak převratný, že by se dalo říct: Toto lidové hlasování se musí za každou cenu konkrétně projevit. Má spíše natolik výbušnou dimenzi, která dává Svobodným do ruky nátlakový prostředek, kterým mohou koalici rozbít. Mohou, ale nemusí. Pro Rakouskou stranu lidovou to není právě příjemná situace a uvnitř této strany se znovu diskutuje o tom, zda je koalice s FPÖ natrvalo správná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Objektivně lze ignorování výsledků hlasování bezesporu ospravedlnit - stalo se tak i v případě tří nejúspěšnějších plebiscitů. A Svobodní nedokázali při minulých volbách ani zdaleka zmobilizovat všechny vlastní voliče. Také nynější počet podpisů z řad čtenářů listu Kronenzeitung představuje pouhou jejich třetinu. A navíc vyžadovalo lidové hlasování ústavní zákon, to jest souhlas dokonce dvou třetin poslanců. Nicméně Lidová strana nebude moci přejít výsledek podpisové akce jen pokrčením ramen, konstatuje vídeňská Die Presse.

Na rakouském vládním nebi létají od včerejška blesky. Veškerý tisk u našich jižních sousedů dnes píše u hrozícím rozpadu kabinetu kancléře Wolfganga Schüssela. Novinami listovala vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Woodhamsová: Rakouský tisk

Rakouské protitemelínské petiční akce si všímá také německý tisk. Jak dodává náš berlínský zpravodaj David Šťáhlavský, listy se zabývají také výroky Miloše Zemana na adresu Jörga Haidera a sudetských Němců.

Přehrát

00:00 / 00:00

D.Šťáhlavský: Německý tisk

K postupu Izraele proti správě palestinských autonomních území poznamenává švýcarský Tages-Anzeiger: Odpůrci izraelsko-palestinské mírové dohody z Oslo neustále tvrdili, že je to jen jakýsi "nálepkový podvod", sloužící pouze k tomu, aby se tím izraelská okupace definitivně zakotvila. Po 16 měsících intifády mají teď zřejmě pravdu.

Palestinská autonomní správa už fakticky neexistuje. Kmotři dohody z Oslo se mlčky rozloučili a přenechali pole beze zbytku izraelskému premiéru Arielu Šaronovi a palestinským sebevražedným atentátníkům, uvádí curyšský Tages-Anzeiger.

Místopředseda vlády a ministr zahraničí Jan Kavan poskytl před pracovní návštěvou Moskvy rozhovor ruskému deníku Izvestija. Vybírá z něj náš moskevský zpravodaj Petr Voldán.

Přehrát

00:00 / 00:00

P.Voldán: Ruský tisk

Milan Kopp, Jiří Hošek, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme