Zásah Izraele proti flotile do Gazy byl brutální, tvrdí Rada OSN pro lidská práva

Květnový izraelský zásah proti mezinárodní flotile plující do palestinské Gazy prý byl nepřiměřený a brutální. K tomuto závěru došli mezinárodní experti, které vyšetřením incidentu pověřila Rada OSN pro lidská práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Námořní loď - ilustrační foto | Foto: Jarmilka Malochová

Izrael podle vyšetřovacího panelu razií proti skupině šesti plavidel porušil mezinárodní právo. Incident už vyšetřovala izraelská armáda, která k žádným takovým závěrům nedošla. Izraelská komanda lodě obsadila v mezinárodních vodách, aby zabránila jejich doplutí do Gazy.

Izraelci zastřelili devět aktivistů. Podle Rady OSN pro lidská práva celý průběh zásahu ukazuje záměrné a nepřiměřené použití násilí. Experti odsoudili i nakládání se sedmi stovkami civilistů poté, co je Izrael zajal a odvezl z moře na své území.

Izrael na zprávu zareagoval prohlášením, že je ‚zaujatá, zpolitizovaná a že vykazuje extrémistický přístup‘. Izrael tvrdí, že vojáci na obsazené lodi stříleli v sebeobraně a že pokud došlo k nějakým nesrovnalostem, dokáže je řádně vyšetřit sám.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme