Princ Harry přiznal, že byl na pokraji zhroucení. Pomohl box a návštěvy psychiatra

Přiznat veřejně psychické problémy a nutnost se léčit, představuje stále v mnoha společnostech tabu. Britský princ Harry tento týden prolomil ledy svým přiznáním, že byl na pokraji zhroucení, když se dlouhá léta nedokázal vypořádat se smrtí své matky. Stavy úzkosti prý často cítil i při vystoupeních na veřejnosti. Podle odborníků by princova statečná zpověď mohla pomoct odstranit stigma, které si lidé s psychickými potížemi pořád nesou.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský princ Henry z Walesu, známý jako princ Harry

Britský princ Henry z Walesu, známý jako princ Harry | Zdroj: Reuters

Bylo samo o sobě velkým překvapením, že se prvním hostem podcastu deníku Telegraph s příznačným názvem „Mad World“ (v překladu Šílený svět) stal člen královské rodiny. Princ Harry v rozhovoru s moderátorkou Bryony Gordonovou navíc odhodil zabrány a promluvil otevřeně o své třinácté komnatě.

„Můžu bezpečně říct, že ztratit ve 12 letech maminku, a uzavřít v sobě všechny emoce v posledních 20 letech, mělo velmi vážný dopad na můj soukromý život i na moji práci,“ řekl princ Harry.

Princezna Diana s malým princem Harrym na archivním snímku | Foto: Reuters

Dvaatřicetiletý Harry, veterán dvou nasazení v afghánské misi, přiznal, že zármutek ze smrti lady Diany vstřebal až těsně před dosažením třicítky. Tomu prý předcházely dva roky naprostého chaosu, kdy byl princ údajně na pokraji úplného zhroucení.

 

Zbavit se agresivity prý Harrymu pomohly nejen boxerské tréninky, ale hlavně fakt, že vyhledal odbornou pomoc. K tomu ho prý dlouhou dobu marně přemlouval jeho starší bratr William. Psychiatři se domnívají, že přiznání prince Harryho může mít zásadní dopad na vnímání psychických problémů v britské společnosti.

„Doufám, že to ovlivní náš vzdělávací systém tak, že se děti nebudou bát pojmenovat své emoce. Je důležité, aby už ve škole byly schopné identifikovat, kdy jsou smutné, vzteklé, zmatené nebo kdy jim někdo ublíží. Když jste nepochopení doma nebo ve škole, vznikne chaos ve vás samotných. Takový člověk pak ztuhne strachy, místo aby se mu dostalo pomoci, třeba jen v podobě několika slov,“ řekla stanici Sky News psychoterapeutka Susie Orbachová.

Princ Harry podpořil spolu se svým bratrem Williamem a jeho manželkou Kate kampaň duševního zdraví s názvem Heads Together (v překladu Hlavy dohromady). Ta je partnerem nedělního, ostře sledovaného londýnského maratonu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme