výroky

|Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Babičky, elitářský roaming i polské služby: přehled výroků, které vedly k pádu ministra Mládka

Premiér Bohuslav Sobotka odvolá ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Oznámil to v pondělí na tiskové konferenci s tím, že nebyl v poslední době spokojený se způsobem, jakým ministerstvo pracuje. Ministr Mládek podle vlastních slov čelil mediální kampani, kterou primárně vedl ministr financí Andrej Babiš. Přečtěte si, jaké výroky přispěly k pádu ministra průmyslu Mládka.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Trump je hrozba pro bezpečnost, tvrdí další republikání. Zkrachovalá elita, reagoval

Kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa veřejně odmítli podpořit další vysoce postavení členové Republikánské strany. Na padesát stranických bezpečnostních expertů podepsalo dopis, ve kterém varují před rizikem, kterému by země v případě jeho zvolení čelila. Trump kritiky označil za důvod, proč je svět v potížích.

Soud zamítl žalobu na KSČM a Semelovou kvůli výrokům o Horákové a roku 1968

|Věra Pfeifferová, Nikola Bojčev, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl jako nedůvodnou žalobu na KSČM a poslankyni strany Martu Semelovou. Zastupitel Brna-Bohunic za TOP 09 Michal Kincl po nich požadoval omluvu kvůli výrokům Semelové v ČT na adresu popravené političky Milady Horákové či o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Prý mu způsobily osobnostní újmu. Verdikt není pravomocný, Kincl se proti němu odvolá.

|Lenka Jansová, Simona Bartošová, Vladimír Křivka |Zprávy z domova

Sobotka jde na Hrad, se Zemanem chce sladit názory na zahraniční politiku

Zahraniční politika Česka má do budoucna znít jednotně. S takovým předsevzetím jde premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD na Pražský hrad. Prezidenta Miloše Zemana tam chce na společné schůzce přesvědčit, aby více konzultoval své výroky se členy vlády. Zeman dřív zpochybňoval třeba přítomnost ruských vojáků na Ukrajině nebo účinnost sankcí EU vůči Rusku. Hrad ale tvrdí, že v zásadních otázkách zahraniční politiky prezident drží linii vlády.

|Helena Šulcová, ČTK, Michaela Vydrová, Štěpán Sedláček, msk |Zprávy ze světa

Zemanovy výroky pobouřily Ukrajinu. Stěžovala si velvyslanci v Kyjevě

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo českého velvyslance Ivana Počucha, aby upozornilo na údajně nepřijatelné výroky prezidenta Miloše Zemana ohledně situace na Ukrajině. Podle prohlášení ukrajinského ministerstva Zemanova vyjádření neodpovídají duchu tradičních přátelských vztahů. Čeští představitelé ukrajinský krok nekomentovali.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Zemanovy výroky nás uráží. Jeruzalém se týká milionů Arabů, míní Palestinci

Přestože Miloš Zeman během několikadenní návštěvy Izraele nevstoupí na palestinská území a s nikým z palestinské reprezentace se nesetká, sledují Palestinci jeho cestu velmi pozorně. Čekají, jestli český prezident znovu vysloví kontroverzní návrhy o přestěhování ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, za které sklízel od Palestinců v posledních dnech ostrou kritiku.