Chovanec dal pokyn k prošetření anonymního e-mailu, tvrdí Zimola. Inspekce to ale odmítla

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) pověřil policejního ředitele a Generální inspekci bezpečnostních sborů prošetřením anonymního e-mailu, který směřuje na jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD). Novinářům to v úterý řekl sám Zimola. Generální inspekce ale uvedla, že zákony, kterými se řídí, takové pověření neumožňují. Podle udání z e-mailu mimo jiné hejtman dostával od policie informace o předem chystaných zásazích. Zimola toto tvrzení odmítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Zimola z ČSSD | Foto: Filip Jandourek

„Nad tím anonymem jsem chtěl původně mávnout rukou. Šlo evidentně o podvrh s rysy duševní poruchy jeho tvůrce. Ale vzhledem k tomu, že některá média o kauze stále informují a protože ministr vnitra Chovanec se k ní seriózně vyjadřuje, musím reagovat i já," uvedl Zimola.

„Generální inspekce bezpečnostních sborů se striktně řídí zákony a dalšími právními předpisy, které neumožňují takovéto pověření," sdělila mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová v reakci na Zimolova slova, že Chovanec inspekci pověřil, aby anonymní e-mail prošetřila.

‚Sobotka tápe,‘ říká Zimola a navrhuje oddělit post premiéra a předsedy strany

Číst článek

V anonymním e-mailu stojí, že jihočeský hejtman pro komunikaci ohledně aktivit spojených s ovlivňováním tendrů na krajské silnice užívá soukromou poštovní schránku. Do ní mu podle anonymu přišla s pětidenním předstihem i informace o chystaném zásahu policie ve firmě Technická správa komunikací.

Zimola však uvedl, že takový soukromý e-mail vůbec nepoužívá. „Požádal jsem Google, aby prověřil zneužití mého jména ve falešném účtu a identifikoval osoby, které jsou za založení schránky zodpovědné," řekl. Věří, že vyšetřování policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů přinese výsledek.

„Mimochodem u většiny fotografií použitých v anonymním mailu lze jednoduše dohledat, odkud a kdy byly staženy. Tyto odkazy mám připravené a rád je poskytnu policii," uvedl Zimola.

Tisková konference ministerstva vnitra,Milan Chovanec | Foto: Martin Svozílek

Anonym dokládal například obrázky hejtmanova rekreačního domu, který si dal stavět v Lipně nad Vltavou. Otázky se vznášejí zejména nad cenou pozemku.

Kvůli tomu kritizoval Zimolu i předseda opoziční ODS Petr Fiala. Vyzval premiéra a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, aby přiměl jihočeského hejtmana k vysvětlení kauzy.

Předseda vlády v pondělí uvedl, že Zimola jako zkušený politik těšící se velké důvěře občanů musí počítat s tím, že jsou na něj kladeny vyšší nároky ohledně nakládání se svým majetkem. Přepokládá proto, že hejtman všechny pochybnosti rozptýlí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru