Čínskému realitnímu trhu hrozí potíže

Bublina na čínském realitním trhu by mohla způsobit čínským bankám vážné problémy. Varuje před tím Bankovní regulatorní komise, vrchní dozorce nad finančními institucemi v zemi. Zpráva, již cituje internetové vydání listu Financial Times, zároveň zmínila i sociální problémy, které by krize čínského bankovního sektoru mohla způsobit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Regulátor se tak postavil proti názoru většiny čínských komerčních bank, které spekulace o možných problémech spojených s rychlým růstem cen nemovitostí odmítají.

Podle něj nebezpečí ale vážných problémů narůstá. Čínská burza na to dnes nijak výrazně nereagovala. „Nebezpečí téhle bubliny na čínském realitním trhu není zase až tak nová věc. Nešlo o přelomovou informaci, o problému se už mluví dlouho,“ říká analytik společnosti Patria David Marek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech na čínském realitním trhu s analytikem Davidem Markem

Přesto si myslí, že spekulace oprávněné jsou. „Různé indikátory z čínského realitního trhu ukazují, že ve standardní ekonomice by byl tento stav považován za přehřívání daného trhu, čímž se míní nejčastěji používané poměrové ukazatele typu ceny nemovitosti nebo nájmu vůči příjmu domácnosti. V tomto ohledu je Čína vysoko nad průměrem ve světě.“

Takzvané prasknutí spekulativní bubliny a korekce na trhu s nemovitostmi by mohlo podle Marka vážněji ohrozit tamější bankovní trh. „Je to princip, který stál za mnoha finančními krizemi, nejen tou poslední v USA. Obvykle i nemovitosti a úvěry, je to klasická cesta ke kreditnímu cyklu – přehřívání, splasknutí, omezení úvěrování, zamrznutí ekonomiky, recese, a pak i sanace bankovního sektoru a zlepšování situace. To co se děje v Číně, je scénář, který proběhl ve světě už mnohokrát.“

Čínské regulatorní orgány právě kvůli obavám z možných důsledků nynějšího vývoje v sektoru realit nařídily bankám provést zátěžové testy. „Čínským metodám se důvěřuje trochu méně. Je to jednak velká ekonomika na provádění takovýchto testů, zároveň je důležité, nakolik budou čísla věrohodná. Tamní banky jsou ovládány centrální vládou nebo těmi lokálními. Je otázka, zda bude odhalena metodologie zátěžových testů, abychom věděli, do jaké míry jsou přísné,“ myslí si analytik.

Akcie by teď mohly být rizikové, a proto výnosné

Jak také tvrdí, akcie jsou nyní rizikové. „Nevíme ale, zda nejsou příliš rizikové. Pokud ano, musí nést vysoký výnos, pokud by byly zároveň levné, může to být příležitost. Jestliže riziko převažuje nad možným potenciálem pro případné investory, pak se za příliš rizikové označit dají,“ uvádí David Marek.

Podle Nicka Beecrofta ze Saxo Bank má Čína dostatek prostředků na to, aby případnou bankovní krizi zvládla, a obavy z realitní bubliny nejsou na místě. Analytik David Marek situaci tak jasně nevidí. „Čínská centrální banka má nahromaděné obrovské devizové rezervy, které by případně mohla použít k posílení kapitálu vlastních bank, jež by se dostaly do potíží. Přesměrování peněžních toků z jedné oblasti do druhé by však mohlo svět ovlivnit někde jinde.“

Dodává, že dnes je Čína největším investorem do amerických státních dluhopisů a možných kanálů, jak by se problémy čínského bankovního sektoru mohly dostat do světa, je celá řada. „I přesto, že Čína disponuje na jedné straně velkými rezervami, na straně druhé disbalancemi, ať už jde o bankovní sektor, realitní trh nebo zahraniční obchod.“

Změny by ovlivnily i USA

Pokud by prý Čína omezila tempo, jakým navyšuje svoji držbu amerických státních dluhopisů, mohly by se zvýšit úrokové sazby v USA i jinde, a tím by se zpomalilo oživení globální ekonomiky, které by se pak rozlilo po celém světě, míní analytik Marek.

Za předpokladu, že k výraznější korekci na čínském realitním trhu dojde, podle analytika tento fakt ovlivní i dění na světových burzách, a to velmi výrazně. „Čína se nedávno stala druhou nejvýznamnější ekonomikou světa, co se týče absolutního objemu produkce.“

Případné prasknutí realitní bubliny a výrazné zpomalení čínské ekonomiky by se prý dotklo celé globální ekonomiky a reakce finančních trhů by mohla být i dost silná, aby ji lidé pocítili i ve stření Evropě, doplňuje David Marek ze společnosti Patria.

Martina Mašková, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme