Ekonomické informace 10. 8. 2004

Nový program podpory investičních pobídek pro kraje postižené vysokou nezaměstnaností se může značně zredukovat. A to kvůli změně způsobu vykazování počtu nezaměstnaných podle systému Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta na Úřadu práce | Foto: Uherský Brod

Zatímco červencová nezaměstnanost byla podle staré metodiky víc než desetiprocentní, podle té unijní přesáhla jen 9 procent.

A to se může odrazit právě ve zmíněném programu, který se zaměřuje na kraje s mírou nezaměstaností vyšší než čtrnáct procent. Některé kraje by tuto podmínku vzhledem k jinému výpočtu nemusely splnit. Podle mluvčí agentury Czechinvest Jany Víškové se ale zatím podnikatelé z postižených regionů nemusejí obávat, že by o možnost podpory přišli.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: podpora

Centrální banka Spojených států amerických dnes zváží změnu úrokových sazeb. Její rozhodnutí ovlivní všechny světové finanční i komoditní trhy. Většina analytiků očekává, že FED zvýší úrokové sazby o čtvrt procentního bodu a do konce roku tento krok ještě několikrát zopakuje. To samozřejmě podle Josefa Kvardy ze společnosti Antlantik FT ovliví i českou ekonomiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kvarda: Vliv na českou ekonomiku

Červnové výsledky stavebnictví, které dnes zveřejní statistický úřad zřejmě nebudou valné. Analytik České spořitelny Miroslav Plojhar odhaduje, že stavbní výroba za červen vzroste v meziročním srovnání jen o tři procenta. Zároveň ale upozorňuje, že pomalý vykázaný růst nemusí znamenat skutečné zhoršení situace ve stavebnictví. Statistika totiž stále ovlivňuje květnová změna daně z přidané hodnoty.

Německý výrobce autodílů Benteler Automobiltechnik postaví v průmyslové zóně v Rumburku závod na výrobu podvozkových a bezpečnostních dílů. Nový podnik by měl okresu Děčín přinést 350 pracovních míst a výroba začít příští rok. Informovala o tom mluvčí vládní agentury CzechInvest Jana Studničková. Benteler již vlastní na Liberecku dvě továrny, kde zaměstnává celkem 600 lidí.

Na italské pláže letos přijelo méně turistů. Pokles zájmu jak z domova, tak i ze zahraniční hlásí všechna přímořská letoviska adriatického pobřeží. Vinu na tom, jak dodává naše zpravodajka Vědunka Lunardi nesou hlavně výrazně vyšší ceny.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Lunardi: Pokles cestovního ruchu

Zájem o úvěry všeho druhu roste. Podle údajů centrální banky se české domácnosti stále víc zadlužují.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme