Švejnar: Americká ekonomika zelená. Daří se jí to lépe než Evropě, správně stimuluje své firmy

Přesně před rokem investiční banky na Wall Street řešily obavy z recese, které se ale nakonec nenaplnily. Naopak – americká ekonomika prokázala obdivuhodnou odolnost. V čem se od ní může Evropa přiučit jako celek a v čem jednotlivé státy při nastavování měnové politiky a fiskálních stimulů? V pořadu Řečí peněz to vysvětluje Jan Švejnar, profesor Kolumbijské univerzity a zakladatel CERGE-EI.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Švejnar

Jan Švejnar | Foto: Karolína Němcová | Zdroj: Český rozhlas

Američtí ekonomové oceňují fiskální stimuly, které pomohly v zemi odvrátit recesi. Prezident Joe Biden přijal zákon o snížení inflace, takzvaný Inflation Reduction Act, který vyčlenil 369 miliard amerických dolarů na investice do energetické bezpečnosti v příštích deseti letech. Je proto mimo jiné považován za přelomový právní předpis USA v oblasti klimatu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V čem se může Evropa přiučit od Spojených států amerických? V pořadu Řečí peněz vysvětluje ekonom Jan Švejnar

„Americká ekonomika zelená. Evropa dlouhou dobu říkala, že s námi Amerika nedrží krok a dostatečně neinvestuje. Nyní je to naopak. Evropa si dokonce říká: ‚Pozor, aby nás nepředběhla‘,“ soudí ekonom Švejnar.

Systém podpory zelené ekonomiky není ale ve Spojených státech amerických postaven na nařízeních, ale stimulech. To znamená především fiskální či daňovou podporu nebo dotace.

„Firmy se toho chytají. Dokonce i některé evropské podniky se už stěhují do Ameriky, aby toho využily,“ podotýká ekonom.

Dovolit si Green Deal?

V Evropě tuto strategii představuje takzvaný Green Deal, který se jako bumerang vrací s argumentací, že si ho Evropa nemůže dovolit. Nicméně například podle analytiků německé pojišťovny Allianz je zásadním rizikem pro Evropu právě nárůst antienvironmentálních postojů.

Česká ekonomika je v recesi, ve třetím čtvrtletí klesla o 0,7 procenta. Lidé šetřili na nákupech

Číst článek

„Odklonění smysl nedává. Samozřejmě že se to musí uskutečnit v rozumném tempu. Vidíme ale, že Amerika v tomto jednom zákoně jede dopředu velice prudce,“ upozorňuje Švejnar.

Klíčem k úspěchu jsou podle něj už zmíněné stimuly a i fakt, že se na tvorbě zákona mohly firmy samy podílet.

„Kdyby Evropa šla touto cestou, tak více podniků naskočí do vlaku, budou se angažovat a Evropa může stejně jako Amerika postupovat poměrně rychle. Nevyužitý potenciál k tomu má dokonce větší než Spojené státy,“ uzavírá Švejnar.

Poslechněte si celý pořad Řečí peněz, audio je v úvodu článku. Moderuje Václav Pešička.

Václav Pešička, fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme