Chvála obchodníků se zbraněmi. Těch z Česka

V přijímací místnosti s dřevěným obložením se nechal vyfotit elegantní třicátník s třídenním strništěm a rozhalenkou, v drahém proužkovaném saku a se stejně luxusními hodinkami. Portrét zabírá horní třetinu strany vlivného německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung a je opatřen titulkem: „Český miliardář chce na Ukrajině budovat zbrojní továrny“.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Strnad, majitel zbrojařské společnosti Czechoslovak Group

Michal Strnad, majitel zbrojařské společnosti Czechoslovak Group | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

V textu se dovídáme, že současný majitel holdingu CSG, tedy Czechoslovak Group, Michal Strnad patří k největším podnikatelům v obranném průmyslu v celé středovýchodní Evropě a může v blízkých letech konkurovat německému gigantu Rheinmetall.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Holub: Chvála obchodníků se zbraněmi. Těch z Česka

S podnikem začínal jeho otec, který vykupoval do šrotu staré tanky. Pak si ovšem uvědomil, že je může renovovat a prodat s daleko větším ziskem.

Dnes CSG vyrábí dělostřelecké granáty, ruční palné zbraně, radary, houfnice i jejich podvozky Tatra. Značná část produkce dnes míří na Ukrajinu, hlavně zrenovované tanky T-72 tvoří důležitou součást tamních vojenských sil.

Oslavovat miliardáře, který navíc vydělává další miliardy na vývozu zbraní, které jsou bezprostředně určeny k zabíjení, je značně neobvyklé. Likvidace zbrojních fabrik přece byla důležitou součástí image prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, proč teď oslavovat někoho, kdo zbohatl na jejich konkurzní podstatě?

Časy se mění

Ještě neobvyklejší je ovšem okolnost, že tuzemské zbrojaře oslavují zahraniční novináři. O Češích přece málokdy vůbec ztrácejí slovo. Vysvětlení nabízejí němečtí novináři v samotném článku. Podnik Michala Strnada je součástí know-how, pro které v současné době nemá Evropa alternativu.

Evropské zbrojovky nezvládají zásobovat naše sklady i Ukrajinu, zvýšit kapacitu bude trvat roky, říká expert

Číst článek

Evropská unie nedokázala ze svých zdrojů zajistit dodávku milionu dělostřeleckých granátů pro ukrajinskou armádu, iniciativou prezidenta Petra Pavla však Češi dokázali nakoupit granáty ve třetích zemích.

Zbrojař Strnad se k tomu v článku nehlásí, o jeho kontaktech na Ukrajinu ovšem dostatečně vypovídá, že chce do konce roku zahájit investici do ukrajinských zbrojovek v řádu miliard korun.

Za to, že se díky tuzemské obchodní iniciativě mohou Ukrajinci efektivně bránit ruské ofenzivě, oslavil Čechy i britský deník Daily Telegraph. Z toho už je možné usoudit, že výkony tuzemských zbrojařů a obchodníků se zbraněmi oceňuje celá Evropa, jako už dlouho nic českého neoceňovala.

To jsou paradoxy, řekl by jeden z hrdinů divadelní hry již zmíněného prezidenta Havla.

Samotný fakt, že se Češi opět stávají lídry zbrojního průmyslu, spíše ukazuje, jak se časy mění, a to nikoli k lepšímu. O čem jsme si mysleli, že už nikdy nemůže přijít, to se stalo součástí všedního dne.

Proto ani nelze popřít, že Frankfurter Allgemeine Zeitung chválí zcela oprávněně nejmladšího českého miliardáře, který dokázal vytrhnout trn z paty dokonce velkému Německu.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme