Grafické listy z Národní knihovny zařadilo UNESCO mezi Paměť světa

Světová organizace UNESCO zapsala do registru Paměti světa univerzitní teze z fondů Národní knihovny. Sbírka skoro šesti stovek barokních grafických listů je jedinou takto ucelenou kolekcí na světě. Oficiální dekret o zápisu předají zástupci UNESCO 4. října. Jedná se již o třetí literární památku z Česka zapsanou na seznamu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní knihovna v Praze, Klementinum (ilustrační foto)

Národní knihovna v Praze, Klementinum (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Zjednodušeně řečeno se jedná o ohlášky vysokoškolských studentů, v tomto případě z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Každý grafický list má tedy kromě obrazové části i část vztahující se k závěrečné obhajobě.

„Mívá různé náměty. Buď jsou to různé alegorie, oslava svatých nebo veduty měst nebo významné osobnosti – císařové a tak dále,“ popisuje ředitelka odboru historických a hudebních fondů Národní knihovny Miroslava Hejnová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Michaela Vetešková přibližuje univerzitní teze

Dodává, že po disputaci, kdy student na univerzitě obhájil svou práci, sloužily teze jako pamětní list.

Univerzitní teze nejsou jenom uměleckým dílem, ale také zprávou o tom, co se kdysi v Praze studovalo, kdo na univerzitě přednášel a kdo a s jakým úspěchem ji navštěvoval.

Celkem 526 grafických listů pochází z let 1637 až 1754. Sbíral je někdejší děkan filozofické fakulty Matěj Erlich. V roce 1810 kolekci daroval Univerzitě Karlově.

Všechny jsou černobílé, tištěné na ručním papíře a jejich přibližná velikost je metr krát půl metru až dva metry. Autorem návrhů byl i slavný Karel Škréta nebo Petr Brandl.

Originály budou i dále půjčovány na výstavy

Ředitel národní knihovny Tomáš Böhm upřesňuje, že všech 526 listů je současně kulturní památkou:

„Pro národní knihovnu je to samozřejmě velké vyznamenání, protože se jedná o třetí zápis do Paměti světa UNESCO ze strany Národní knihovny i ze strany České republiky, co se týká literárních památek.“

Podle něj také není obvyklé, že země velikosti České republiky má v Paměti světa zapsány již tři literární památky.

Po zapsání na registr UNESCO musí Národní knihovna grafické listy střežit ještě bedlivěji nežli dřív, Böhm ale slibuje, že budou originály i dál zapůjčovat na prestižní výstavy.

„Byli bychom velmi neradi, aby to, že byly teze zapsány do Paměti světa UNESCO, mělo znamenat jejich znepřístupnění veřejnosti,“ dodává s tím, že jejich pojistná hodnota je téměř miliarda korun.

V současné době jsou grafické listy uschovány v klimatizovaných trezorech, aby zůstaly zachovány jako svědectví doby také následujícím generacím.

Michaela Vetešková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme