Po téměř půl století bude k vidění originál Vyšehradského kodexu
Zřejmě nejatraktivnějším projektem roku 2014 bude výstava Benediktini v srdci Evropy pořádaná Národní galerií a Národní knihovnou. Po 45 letech si lidé budou moci prohlédnout originál nejcennější a nejstřeženější české knihy – Vyšehradského kodexu.
Znalci s tímto rozhodnutím dlouho otáleli, než dovolili bohatě zdobený středověký pergamen vytáhnout na světlo.
I když tomu zatím nic nenasvědčuje, před novou trezorovou místností v barokním areálu pražského Klementina bude asi pořádně rušno. Právě v ní bude Vyšehradský kodex na dva týdny vystavený.
Organizátoři výstavy tuší, že fronty návštěvníků mohou být i delší než při výstavě českých korunovačních klenotů.
„Více než dva týdne nemůže být originál vystavený, byť jsou vitríny klimatizované a byť budou na technologické špičce,“ zdůraznila Irena Maňáková. Světlo by totiž mohlo spustit nežádoucí chemické procesy na pergamenu.
Mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková bude mít napilno až na sklonku příštího podzimu, na nádvoří Klementina se zatím trezorová místnost buduje.
Latinský korunovační evangelistárium krále Vratislava je označované za nejvýznamnější a nejcennější rukopis chovaný v Čechách, v roce 2005 byl zařazen mezi národní kulturní památky České republiky.
Mimořádně ikonograficky bohaté latinské evangelistarium psané na 108 pergamenových listech o rozměrech 320×415 mm. Jeho obrazové složky jej řadí mezi nejvzácnější iluminované rukopisy druhé poloviny 11. století v Evropě. Naprostou většinu rukopisu napsal jeden písař.
Pramen: Společnost Tempus Libri
„Bude tam přístup z Křížovnické chodby a trezorová místnost bude splňovat nejpřísnější kritéria i pro zahraniční zápůjčky.“
Vyšehradský kodex se staví na úroveň korunovačních klenotů, sepsán byl ke korunovaci Vratislava I.
Vyšehradský kodex bude asi největším lákadlem výstavy. Ředitel Sbírky starého umění Národní galerie Vít Vlnas ale upozorňuje na to, že v prostorách Valdštejnské jízdárny a Klementina bude daleko víc unikátů, které ještě Češi neviděli.
„Výstavu pojímáme nikoli jako nudnou muzejní přehlídku, ale jako prohlídku ideálního benediktinského kláštera.“
Návštěvník se bude seznamovat nejen s předměty denní potřeby, ale i s liturgickými a velmi exkluzivními předměty, upozornil Vlnas.
Vernisáž výstavy je naplánovaná na 7. listopadu 2014.