Kutnohorská galerie GASK vystaví sbírku fotografa Miroslava Tichého

Galerie Středočeského kraje plánuje po úspěšné výstavě Europa Jagellonica další podobně ambiciózní projekt. Nepůjde o historii, ale o moderní umění. V Kutné Hoře se rozhodli vystavit jednu z nejoriginálnějších evropských kolekcí současného umění - sbírku donátora Miroslava Tichého. A s přípravami už začali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vchod do Galerie Středočeského kraje (GASK)

Vchod do Galerie Středočeského kraje (GASK) | Foto: Petr Kološ

Svérázný fotograf z Kyjova Miroslav Tichý sbíral spolu se svým donátorem Romanem Buxbaumem umění na sklonku svého života. Díky tomu, že žil hodně nekonformně a měl osobitou filozofii, vyhledávali ho i jiní umělci. A jako dárek mu většinou přivezli své dílo. A buď mu ho darovali, nebo ho s ním vyměnili.

„Ze zahraničních Richard Prince, Nan Goldin nebo Ernesto Neto. Jsou zastoupeni i čeští autoři Václav Stratil, Jiří David, Kryštof Kintera, Eva Koťátková a Dominik Lang,“ vyjmenovává ve sbírce zastoupení umělce kurátorka Veronika Marešová.

Když Miroslav Tichý v roce 2011 zemřel, v této výměně pokračoval jeho podporovatel a sběratel Roman Buxbaum. A právě on expozici s kurátory GASKu sestavuje. Bude na ni pět stovek děl od stovky umělců.

„Tato výstava představí současné mezinárodní umění,“ upozorňuje Marešová.

Zatím se na nejvýraznější projekt GASKU - výstavu Europa Jagellonica - přišlo podívat 70 tisíc lidí. Podobně atraktivní by mohla být právě tato výstava moderního umění.

„A tím, že výstava bude rozhlehlá - tři tisíce metrů čtverečných, 500 kusů současného umění, jsem přesvědčená, že návštěvníci přijedou ve stejném počtu jako na Jagelonce,“ přeje si šéfka GASKu Jana Šorfová.

Jde o mezinárodní putovní projekt s názvem Obrazy za obrazy s podtitulem Umělci Tichému - Tichý umělcům. Do Kutné Hory dorazí 7. dubna.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme