Ministryně kultury odvolala šéfa Národní galerie Vladimíra Rösela
Ministryně kultury Alena Hanáková odvolala ředitele Národní galerie Vladimíra Rösela. Potvrdila to mluvčí resortu Lenka Brandtová. Důvodem bylo také to, že dosud se s ministerstvem neshodl na předložené koncepci rozvoje Národní galerie. Vedením nejprestižnější galerie v zemi byl pověřen blízký Röselův spolupracovník Vít Vlnas. O Röslově odchodu se spekulovalo řadu měsíců.
„Pan Rösel byl najatý jako krizový manažer a tuto svoji úlohu nezvládl. Jeho hlavními úkoly bylo zajistit konsolidaci hospodaření organizace a představit koncepci rozvoje Národní galerie po umělecké stránce. Bohužel ani jeden z těchto úkolů nezvládl,“ řekla Brandtová a doplnila:
"Ministerstvo kultury muselo Národní galerii jako svou příspěvkovou organizaci výrazně dotovat. A my jsme požadovali po Národní galerii větší ekonomickou soběstačnost."
Že mělo jít o krizového manažera, potvrzuje ředitelka Centra ProCulture a odbornice na kulturní politiku Marta Smolíková.
O odvolání ředitele Národní galerie Vladimíra Rösela mluvila na Radiožurnálu ředitelka Centra ProCulture a odbornice na kulturní politiku Marta Smolíková
„To byl důvod, proč byl tehdy pro funkci vybrán někdo, kdo z toho prostředí muzeí, galerií nepochází. On měl tu zkušenost krizového manažera a očekávalo se od něj, že z té organizační stránky Národní galerii dá do většího pořádku a uspořádá ji pro současné účely, jak po tom bylo voláno ze strany odborné veřejnosti,“ vysvětluje.
Zda Rösel ve své funkci uspěl, je podle Smolíkové těžké říct. „Je pravda, že Národní galerie v poslední době realizovala několik docela dobrých projektů a nějaký posun tam určitě lze zaznamenat. Na druhou stranu je to prostě instituce, která pro každou změnu má dlouhou setrvačnost,“ tvrdí Smolíková a pokračuje:
„Když chceme od instituce typu Národní galerie nějakou změnu, potřebujete na to minimálně dva roky. Změny nelze vidět v řádu měsíců, ale spíše roků. Je tedy trochu těžké to posuzovat. Ale je pravda, že byl najat do situace, kdy se od něj očekávaly různé změny, a zřizovateli došla trpělivost.“
O odvolání se mluvilo delší dobu
O tom, že by měl Vladimír Rösel v Národní galerii skončit, se mluvilo prakticky ode dne, kdy ve funkci začal. Už tehdy se ozývaly kritické ohlasy, že by v čele Národní galerie neměl stát člověk bez kunsthistorického vzdělání.
A také tehdejší šéf resortu kultury Jiří Besser při Röslově jmenování přiznával, že to nebylo lehké rozhodování. Ve hře bylo možné jmenování renomovaného historika umění Jiřího Fajta a tehdejšího šéfa Moravské galerie Brno Marka Pokorného. Do funkce se přesto rozhodl dosadit krizového manažera.
„Národní galerie je velká instituce, spravuje mnoho objektů, které jsou ve vlastnictví státu. Spravuje obrovský majetek. A naopak si myslím, že generální ředitel by měl dát prostor více kunsthistorikům než jednomu. A nemyslím si, že jednostranně zaměřený kunsthistorik by dokázal tu rovnováhu, to, co si představuji, naplnit. Od toho manažera to očekávám,“ vysvětloval tehdy Besser.
Vladimír Rösel vypracoval asi tři koncepce o tom, kudy by se měla Národní galerie ubírat, a ani s jednou verzí resort kultury nesouhlasil. Jenomže už když Rösel vedení přebíral, bylo jasné, že Národní galerie je silně podfinancována. Že musí spravovat řadu historických budov, velmi cenné a početné sbírkové fondy, že má hodně zaměstnanců, většinou s velmi nízkými platy, a že jí nezbývají skoro žádné peníze na pořádání dalších výstav.
Nástupce zatím není znám
Už tehdy se v kuloárech mluvilo o tom, že se v takové situaci nikomu příliš do vedení galerie nechce, protože bylo jisté, že ministerstvo jí peníze nepřidá, naopak sníží. Což se stalo. Zatímco v roce 2009 byla státní dotace přibližně 330 milionů korun, loni to bylo jen mírně přes 200 milionů korun. I proto musel například Rösel nechat na čas uzavřít v paláci Kinských na Staroměstském náměstí nedávno nově vybudovanou stálou expozici.
Zatím není jasné, kdo Rösela nahradí. Hovoří se znovu o Jiřím Fajtovi nebo Marku Pokorném, kteří byli v posledním výběrovém řízení spolu s Röselem.
Nového ředitele by měla vybírat skupina odborníků z oblasti výtvarného umění, zatím Národní galerii vede ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas, který se k vzniklé situaci nechce vyjadřovat. Potvrdil jen, že chod Galerii není nijak ohrožen.