Britští vědci nalezli cestu, jak ničit viry přímo v buňkách

Výzkumný tým z univerzity v britské Cambridge nalezl podle zveřejněné studie cestu, jak ničit viry přímo v buňkách, a ne v jejich okolí. Tím by se údajně objevila šance na nové, účinnější antivirální léky a na efektivnější léčbu nemocí, které si ročně vyžádají dvojnásobek obětí, než rakovina. Od viru HIV až po chřipku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř | Foto: www.dnyvedy.cz

Výzkum je součástí výzkumu bílkovin, které jsou tělu vlastní, které jsou součástí přirozené imunity.

Virus jako vnitrobuněčný parazit má-li být zničen a nemá-li být přitom zničena buňka, je základním problémem přípravy antivirových preparátů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Viry.mp3

„Pokud by se šlo cestou přirozené imunity a látek, které jsou pro tělo vlastní, tak by bylo možné, jak ze zprávy vyplývá, podpořit a posílit vlastní obranné mechanismy organismu, které by mohly likvidovat virovou infekci v samotném začátku ještě dříve, než dojde k destrukci buňky a dalším změnám v organismu,“ říká Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro chřipku.

Pro lékaře je to významná zpráva. Především ale záleží, jak bude převeditelná do praxe. Jedna věc je laboratorní model a druhá, když se postup uvádí do vlastní klinické praxe.

„Já rozhodně nejsem skeptik. Myslím si, že v boji s infekčními chorobami podpora přirozené imunity a mechanismu, které jsou pro tělo vlastní, které fungují tak, že organismus nezatěžují a nepoškozují vedlejšími účinky, je to cesta velice perspektivní a pro nás důležitá,“ dodává Havlíčková.

Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme