Přes 90 procent egyptských voličů podpořilo v referendu novou ústavu

Egypťané se drtivou většinou vyslovili pro novou ústavu. Ukazují to předběžné výsledky, podle nichž zaškrtlo na volebních lístcích svůj souhlas 98 procent lidí, kteří k referendu přišli. Celková volební účast je ale zatím nejasná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egypťan držící fotografii ministra obrany Sísího se vzkazem „Sísí, přeji si, abys byl mým prezidentem“ před volební místností v Káhiře | Foto: ČTK/AP

"Dá-li Bůh, tak prezident Adlí Mansúr teď rozhodne, jestli se jako první budou konat volby prezidentské či parlamentní. Osobně doufám, že parlamentní. Tím se země stabilizuje. A ten kandidát v prezidentských volbách, kterého si budou Egypťané přát nejvíc, se stane hlavou státu.“

„Doufáme, že se konečně znovu pohneme kupředu, rozjede se výroba a že všechny ty protesty skončí," hodnotí perspektivy své země starší muž v Káhiře.

„Doufám, že vše půjde dobře. A doufám, že ten, kdo nakonec povede tuto zemi, ji bude skutečně milovat. A tím je Sísí (ministr obrany), kterého všichni lidé zbožňují,“ říká před volební místností starší Egypťanka.

Potvrzuje tak, že hlasování pro ústavu bylo především hlasováním pro současný vojenský režim, a tedy proti Muslimskému bratrstvu. Bezmála 500 stoupenců tohoto hnutí zatkla policie při protestech proti konání referenda. Celkově zemřelo při střetech s policií v průběhu dvou dnů hlasování deset lidí.

Sporná je zatím celková účast Egypťanů na hlasování. Oficiální údaje dosud známé nejsou, i když právě ony budou zřejmě zajímavější než samotný výsledek hlasování. „Ano“ pro novou ústavu totiž bylo téměř jisté; lidé, kteří s ní nesouhlasí, referendum spíše bojkotovali.

Sčítání hlasů z egyptského referenda pod armádním dohledem | Foto: Reuters

Oficiální údaje mají být známy zítra. Některá vyjádření v egyptské státní televizi už teď ale hovoří o tom, že účast byla až 50 procent. Jeden vysoký úředník ministerstva vnitra dokonce v televizi tvrdil, že překročí 55 procent. Osobní pozorování zpravodaje Českého rozhlasu v Káhiře i jeho kolegů je ale trošku jiné.

„Já jsem byl v terénu a u těch volebních místností, alespoň v Káhiře, bylo lidí relativně málo. A řekl bych, že mnohem méně, než při předchozích hlasováních a volbách v Egyptě,“ uvádí zpravodaj ČRo a pokračuje:

„V noci jsem pak sledoval on-line výsledky, které přicházely z jednotlivých provincií, a všude se odhady volební účasti pohybovaly kolem 20 – 30 procent. A až z úplně těch posledních provincií najednou začaly chodit odhady mnohem vyšší, kolem 50 – 60 procent, což bylo velice překvapující.“

Nová egyptská ústava by měla nahradit tu z roku 2012, kterou prosadili muslimští konzervativci v čele s bývalým prezidentem Muhammadem Mursím.

Štěpán Macháček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme