Výstavba vysílacího studia pro olympijské hry připomíná jednu velkou skládačku

Ke stavebnici lega se dá přirovnat výstavba vysílacího studia, ze kterého budeme až do 23. února přinášet všechny aktuality ze zimních olympijských her. Ty začínají v ruském Soči už v pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Kolliner za pultem vysílacího studia Českého rozhlasu | Foto: Michal Jurman

S dostatečným předstihem tak k pobřeží Černého moře vyrazila první výprava Českého rozhlasu, aby zde vytvořila patřičné zázemí pro nadcházející téměř třítýdenní vysílání.

Olympijský maraton, zvlášť v Rusku, je třeba brát krok po kroku. I samotný fakt, že dvě velké bedny s materiálem pro vysílací studio dorazily nakonec do Soči, bylo třeba brát jako úspěch.

„Všechno dorazilo hluboce zmrazené, takže to snad dlouho vydrží,“ potěšil technika Romana Růžičku fakt, že se po cestě nic neztratilo.

Nízkým teplotám ale jako by se v blízkosti Českého rozhlasu zalíbilo. V prostorách určených pro vysílací olympijské studio se například během čtyř dnů nepodařilo dostat výše než na teplotu kolem 17 stupňů. A tak se začalo pracovat v zimních bundách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavba vysílacího studia pro olympijské hry připomíná jednu velkou skládačku

„Jsme tady v takovém Legolandu, je to jako skládačka. Studio, které máme v Soči, je zatím největší, které jsem na olympijských hrách viděl,“ pochvaluje si Růžička, který je už na svých sedmých Hrách a rychle pokračuje v plnění přání vedoucího výpravy Tomáše Kohouta.

„Naši technici musí seskládat mixážní pult a propojit šňůry se vším tak, aby spolu všechno komunikovalo a vzájemně se nerušilo. Dále nás musí napojit na signál České televize, přes který budeme vysílat,“ nastiňuje práci techniků Kohout.

A k veřejnoprávní spolupráci s Českou televizí dochází hned následně.

Kabel, který lze nazvat hlavní tepnou rozhlasového vysílání ze Soči, se daří správně nainstalovat. Boj s těmi dalšími, stejně jako s pultem, televizory a monitory ale teprve začíná.

Růžička usedá s blaženým úsměvem na rtech za pult po mnohahodinovém dolaďování. Jeho ani kolegu Romana Kollinera sice z olympijského vysílání neuslyšíte, bez práce obou byste ale neslyšeli zřejmě vůbec nikoho.

„Můžeme začít vysílat, máme zpětnou,“ hlásí Růžička.

Michal Jurman, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme