V lomu ČSA na Mostecku začali vyprošťovat propadlé obří důlní rypadlo

V lomu ČSA na Mostecku začalo vyprošťování obřího rypadla, které se propadlo před dvěma týdny. Na místo přijeli odborníci z Báňského úřadu, výrobce rypadla i bezpečnostní experti. Museli vyřešit, jak několik stovek tun vážící rypadlo z jámy vytáhnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rypadlo v Lomu ČSA | Foto: Jan Beneš

Rypadlo má na délku asi 30 a na šířku 15 metrů. Propadlo se z jedné poloviny. Přední půlka je stále ještě na povrchu, zatímco druhá se propadla do jámy hluboké zhruba deset metrů.

Výrobci rypadla, které je 35 let staré, přivezli hydraulické zvedáky, s jejichž pomocí ho budou velmi pomalu zvedat nahoru. Pokaždé, když ho o něco zvednou, jámu zasypou hlínou a zeminou. Tak budou pokračovat až do chvíle, kdy bude rypadlo moci samo vlastní silou vyjet na povrch.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyprošťování rypadla informoval reportér Jan Beneš

Celá operace je naprostý unikát. Ani v Československu, ani v samostatné České republice se nic takového nikdy nestalo. Jediná podobná událost se odehrála v 90. letech v Rusku.

Práce na by měly trvat nejméně měsíc. Bude záležet na klimatických podmínkách i celkovém průběhu vyprošťování.

Zatím ještě nejsou vyčísleny celkové náklady, škody se ale odhadují na osm až devět milionů korun.

Propadlé rypadlo v Lomu ČSA | Foto: Jan Beneš

Zvětšit mapu

Jan Beneš, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme