Zlato po osmi letech? Neumannová a Bauer možná získají medaile z Turína
Česká republika má šanci na získání dvou zlatých medailí ještě před zahájením her v Soči. Běžci na lyžích Lukáš Bauer a Kateřina Neumannová mohou dodatečně získat cenné kovy z her v Turíně. Pomoci jim k tomu může doping tehdejších estonských vítězů.
"Potvrdilo se mi, že jsem prohrála s nadčlověkem," řekla Českému rozhlasu v Soči Kateřina Neumannová. "Noviny nečtu, takže nevím. Nevím o tom nic, tak se k tomu nebudu vyjadřovat," soustředí se na aktuální olympijské hry Lukáš Bauer.
Bauerův trenér Miroslav Petrásek má jasno. "Pokud je někdo chycený, tak by měl nést zodpovědnost i s odebráním medailí a všech výhod, které se tím vydobyl. Sportovcům to ale ty okamžiky stejně nevrátí," lituje Petrásek.
Reportéři Českého rozhlasu v Soči získali exkluzivní vyjádržení Miroslava Petráska a Lukáše Bauera
Ani vedení Českého olympijského výboru situaci zatím nekomentuje. "Víme to zatím pouze z médií a zjišťujeme oficiální informace," řekl ČTK mluvčí ČOV Alexandr Kliment.
"Nejsme v pozici, abychom nyní cokoliv komentovali. Nemáme vůbec žádné oficiální informace. Poslali jsme dotazy na Mezinárodní lyžařskou federaci, Mezinárodní antidopingový výbor i na vedení MOV. Musíme nejprve zjistit situaci," řekl mluvčí Estonského antidopingového výboru Kristian Port.
Andrus Veerpalu a Kristina Šmigunová měli podle neoficiálních zdrojů pozitivní dopingové nálezy při zpětných kontrolách turínských vzorků. Zástupci Mezinárodního olympijského výboru informaci, kterou přinesla některá estonská a ruská média, nepotvrdili.
Estonští běžci na lyžích v Turíně kralovali. Andrus Veerpalu zvítězil v závodě na 15 kilometrů klasickou technikou. Druhého Lukáše Bauera tehdy porazil o čtvrt minuty.
Kristina Šmigunová získala v roce 2006 dvě zlaté medaile. Zvítězila ve skiatlonu a v závodě na deset kilometrů klasickou technikou.
Kateřina Neumannová byla ve skiatlonu druhá a v případě dodatečné diskvalifikace Estonky by získala zlato. Ve výsledcích desetikilometrového závodu by se posunula na čtvrtou pozici.
Oba Estonci nejsou antidopingové komisi neznámí. Veerpalu, jenž zítra oslaví 43. narozeniny, dostal v roce 2011 tříletý trest zákazu činnosti za používání růstových hormonů, užívání zakázaných látek ale popírá. V té samé době ukončil závodní kariéru.
Lukáš Bauer chce výborný výsledek ze Soči, bez ohledu na Turín
Číst článek
Šestatřicetiletou Šmigunovou-Vähiovou pozitivně testovali v roce 2001. Kvůli chybě při kontrole B vzorku byl ale doping považován za neprokázaný a Estonka nebyla potrestána.
"Rozhodně popírám, že bych něco užila. Už jednou jsem se musela hájit. Je to neuvěřitelné, ale jsem v té situaci znova. Před dvěma měsíci jsem přitom dostala zprávu, že ve vzorcích z Turína žádná zakázaná látka nebyla," řekla bývalá lyžařka estonským novinářům.