Zlato po osmi letech? Neumannová a Bauer možná získají medaile z Turína

Česká republika má šanci na získání dvou zlatých medailí ještě před zahájením her v Soči. Běžci na lyžích Lukáš Bauer a Kateřina Neumannová mohou dodatečně získat cenné kovy z her v Turíně. Pomoci jim k tomu může doping tehdejších estonských vítězů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Neumannová | Zdroj: ČTK

"Potvrdilo se mi, že jsem prohrála s nadčlověkem," řekla Českému rozhlasu v Soči Kateřina Neumannová. "Noviny nečtu, takže nevím. Nevím o tom nic, tak se k tomu nebudu vyjadřovat," soustředí se na aktuální olympijské hry Lukáš Bauer.

Bauerův trenér Miroslav Petrásek má jasno. "Pokud je někdo chycený, tak by měl nést zodpovědnost i s odebráním medailí a všech výhod, které se tím vydobyl. Sportovcům to ale ty okamžiky stejně nevrátí," lituje Petrásek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportéři Českého rozhlasu v Soči získali exkluzivní vyjádržení Miroslava Petráska a Lukáše Bauera

Ani vedení Českého olympijského výboru situaci zatím nekomentuje. "Víme to zatím pouze z médií a zjišťujeme oficiální informace," řekl ČTK mluvčí ČOV Alexandr Kliment.

"Nejsme v pozici, abychom nyní cokoliv komentovali. Nemáme vůbec žádné oficiální informace. Poslali jsme dotazy na Mezinárodní lyžařskou federaci, Mezinárodní antidopingový výbor i na vedení MOV. Musíme nejprve zjistit situaci," řekl mluvčí Estonského antidopingového výboru Kristian Port.

Andrus Veerpalu a Kristina Šmigunová měli podle neoficiálních zdrojů pozitivní dopingové nálezy při zpětných kontrolách turínských vzorků. Zástupci Mezinárodního olympijského výboru informaci, kterou přinesla některá estonská a ruská média, nepotvrdili.

Estonští běžci na lyžích v Turíně kralovali. Andrus Veerpalu zvítězil v závodě na 15 kilometrů klasickou technikou. Druhého Lukáše Bauera tehdy porazil o čtvrt minuty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucie Výborná a Martin Charvát o dopingu ve vysílání Radiožurnálu

Kristina Šmigunová získala v roce 2006 dvě zlaté medaile. Zvítězila ve skiatlonu a v závodě na deset kilometrů klasickou technikou.

Kateřina Neumannová byla ve skiatlonu druhá a v případě dodatečné diskvalifikace Estonky by získala zlato. Ve výsledcích desetikilometrového závodu by se posunula na čtvrtou pozici.

Oba Estonci nejsou antidopingové komisi neznámí. Veerpalu, jenž zítra oslaví 43. narozeniny, dostal v roce 2011 tříletý trest zákazu činnosti za používání růstových hormonů, užívání zakázaných látek ale popírá. V té samé době ukončil závodní kariéru.

Lukáš Bauer chce výborný výsledek ze Soči, bez ohledu na Turín

Číst článek

Šestatřicetiletou Šmigunovou-Vähiovou pozitivně testovali v roce 2001. Kvůli chybě při kontrole B vzorku byl ale doping považován za neprokázaný a Estonka nebyla potrestána.

"Rozhodně popírám, že bych něco užila. Už jednou jsem se musela hájit. Je to neuvěřitelné, ale jsem v té situaci znova. Před dvěma měsíci jsem přitom dostala zprávu, že ve vzorcích z Turína žádná zakázaná látka nebyla," řekla bývalá lyžařka estonským novinářům.

ČTK, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme