Zlato po osmi letech? Neumannová a Bauer možná získají medaile z Turína

Česká republika má šanci na získání dvou zlatých medailí ještě před zahájením her v Soči. Běžci na lyžích Lukáš Bauer a Kateřina Neumannová mohou dodatečně získat cenné kovy z her v Turíně. Pomoci jim k tomu může doping tehdejších estonských vítězů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Neumannová | Foto: ČTK

"Potvrdilo se mi, že jsem prohrála s nadčlověkem," řekla Českému rozhlasu v Soči Kateřina Neumannová. "Noviny nečtu, takže nevím. Nevím o tom nic, tak se k tomu nebudu vyjadřovat," soustředí se na aktuální olympijské hry Lukáš Bauer.

Bauerův trenér Miroslav Petrásek má jasno. "Pokud je někdo chycený, tak by měl nést zodpovědnost i s odebráním medailí a všech výhod, které se tím vydobyl. Sportovcům to ale ty okamžiky stejně nevrátí," lituje Petrásek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportéři Českého rozhlasu v Soči získali exkluzivní vyjádržení Miroslava Petráska a Lukáše Bauera

Ani vedení Českého olympijského výboru situaci zatím nekomentuje. "Víme to zatím pouze z médií a zjišťujeme oficiální informace," řekl ČTK mluvčí ČOV Alexandr Kliment.

"Nejsme v pozici, abychom nyní cokoliv komentovali. Nemáme vůbec žádné oficiální informace. Poslali jsme dotazy na Mezinárodní lyžařskou federaci, Mezinárodní antidopingový výbor i na vedení MOV. Musíme nejprve zjistit situaci," řekl mluvčí Estonského antidopingového výboru Kristian Port.

Andrus Veerpalu a Kristina Šmigunová měli podle neoficiálních zdrojů pozitivní dopingové nálezy při zpětných kontrolách turínských vzorků. Zástupci Mezinárodního olympijského výboru informaci, kterou přinesla některá estonská a ruská média, nepotvrdili.

Estonští běžci na lyžích v Turíně kralovali. Andrus Veerpalu zvítězil v závodě na 15 kilometrů klasickou technikou. Druhého Lukáše Bauera tehdy porazil o čtvrt minuty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucie Výborná a Martin Charvát o dopingu ve vysílání Radiožurnálu

Kristina Šmigunová získala v roce 2006 dvě zlaté medaile. Zvítězila ve skiatlonu a v závodě na deset kilometrů klasickou technikou.

Kateřina Neumannová byla ve skiatlonu druhá a v případě dodatečné diskvalifikace Estonky by získala zlato. Ve výsledcích desetikilometrového závodu by se posunula na čtvrtou pozici.

Oba Estonci nejsou antidopingové komisi neznámí. Veerpalu, jenž zítra oslaví 43. narozeniny, dostal v roce 2011 tříletý trest zákazu činnosti za používání růstových hormonů, užívání zakázaných látek ale popírá. V té samé době ukončil závodní kariéru.

Lukáš Bauer chce výborný výsledek ze Soči, bez ohledu na Turín

Číst článek

Šestatřicetiletou Šmigunovou-Vähiovou pozitivně testovali v roce 2001. Kvůli chybě při kontrole B vzorku byl ale doping považován za neprokázaný a Estonka nebyla potrestána.

"Rozhodně popírám, že bych něco užila. Už jednou jsem se musela hájit. Je to neuvěřitelné, ale jsem v té situaci znova. Před dvěma měsíci jsem přitom dostala zprávu, že ve vzorcích z Turína žádná zakázaná látka nebyla," řekla bývalá lyžařka estonským novinářům.

ČTK, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme