Ve žďárském zimním stadionu dezinfikují potrubí. Kvůli výskytu nebezpečné bakterie

Namátková kontrola hygieny odhalila na zimním stadionu ve Žďáře nad Sázavou bakterie legionelly. Jde o původce infekčních onemocnění, které může skončit zánětem plic. Ani hygienici nejsou schopni říct, jestli mohly přemnožené bakterie sportovce ohrozit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimní stadion ve Žďáru nad Sázavou | Foto: Google Street View

„Došlo k vyčištění celého systému. V pondělí máme na jednání rady města nové technické řešení , aby se ta věc už nikdy neopakovala,“ řekl místostarosta Žďáru nad Sázavou Ladislav Bárta z TOP 09.

Limit výskytu kolonií v teplovodním systému byl podle Josefa Roháčka ze žďárské hygienické stanice překročený desetinásobně.

Bakterie Legionella se zkoumá již od roku 1976, kdy v USA ve Filadelfii došlo k velké hromádné nákaze právě bakterií Legionella. Stalo se tak vinou nečištěné klimatizace.
Zdroj: www.legionella.cz

„Doporučená hodnota je do 100 kolonií bakterie na 100 mililitrů,“ vysvětlil hygienik.

Baterií rodu Legionella je asi 40 druhů, jen 20 z nich je nebezpečných. Její přežití ovlivňuje teplota vody, ideální je pro rozvoj jejích kolonií teplota mezi 20 a 40 stupni Celsia. V teplejší nepřežívá.

Zimní stadion ve Žďáru nad Sázavou postavili v roce 1974, o pět let později se dočkal i střechy. Má kapacitu 3500 diváků.


Zvětšit mapu

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme