Jihočeský kraj chce znovu slučovat střední školy, některé se tomu brání

Od začátku devadesátých let klesl počet studentů, kteří nastupují na střední školy v Jihočeském kraji, z jedenácti tisíc na pět. I proto chystá krajský úřad další optimalizaci sítě středních škol. Hodlá tak ušetřit šest až sedm milionů korun ročně. Některé školy jako třeba Obchodní akademie v Jindřichově Hradci se ale slučování brání. Bojí se, že pro studenty přestanou být zajímavé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský úřad Jihočeského kraje | Foto: Filip Víšek

Důvody pro slučování škol vysvětluje jihočeský krajský radní pro školství Tomeš Vytiska z KSČM.

„Máme budovu Obchodní akademie, což je škola, která je zdravá z hlediska náplně učiva, nosná, bohužel sídlí v objektu města. Vedle toho máme bývalou zemědělku, kde naopak jsme vlastníky budovy, nicméně v této budově je škola, které se nepodařilo tak úplně najít nosný učební program,“ říká radní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plány Jihočeského kraje na slučování škol se zajímala reportérka Lucie Hochmanová

Na možnost, že kraj školy sloučí a Obchodní akademii přestěhuje, upozornil při lednovém jednání také jindřichohradecké zastupitele. To zaskočilo ředitele Obchodní akademie Josefa Jandu.

„Tyto informace působí negativním způsobem, protože přišly zrovna v okamžiku, kdy rodiče a děti se rozhodují o střední škole a rodiče zvažují, jestli k nám děti dát, i když jsme škola, která vždycky měla naplněnost tříd,“ podotýká ředitel.

Ředitel Střední odborné školy Karel Chalupa se k záměrům Jihočeského kraje odmítl vyjádřit.

Obchodní akademie v Jindřichově Hradci má stoletou tradici a dobré jméno. Informace o jejím sloučení se Střední odbornou školou ale vyvolává i u samotných studentů pochybnosti.

„Já jsme proti slučování, a kdyby náhodou, tak nevím, Možná bych to pořešila jinou obchodkou,“ říká jedna ze studentek jindřichohradecké akademie.

Město by si mohlo vyměnit budovy se státem

V Jindřichově Hradci je několik krajských škol, které sídlí v budovách města. Právě Obchodní akademie je ale pro Jindřichův Hradec strategická. Jak zmínil radní Tomeš Vytiska, který je zároveň jindřichohradeckým zastupitelem, město by tuto budovu mohlo výhodně vyměnit se státem.

Takovou možnost odmítl sociálnědemokratický starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka.

„My bychom byli rádi, pokud by se povedlo někdy převést bývalou budovu okresního úřadu, protože my jsme tam v nájmu, ale nějaké výměny řešit v tomto okamžiku, to je jak když dělíte lišku, která běhá po lese,“ poznamenal starosta.

Hlavním motivem stěhování Obchodní akademie je údajně snaha o snížení provozních nákladů. Jindřichohradečtí radní teď škole snížili nájemné o sto tisíc korun. Jestli to Jihočeskému kraji bude jako úspora stačit, se uvidí. Minimálně v příštím školním roce ale budou studenti dál docházet do budovy v Husově ulici.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme