V červenci a říjnu dostanou nemocnice po miliardě korun. Náhradou za poplatky

Nemocnice už ví, kdy jim stát pošle peníze kompenzující výpadek stokorunových regulačních poplatků. Ty se ve zdravotnických zařízeních neplatí od ledna. Jednu miliardu korun by měly nemocnice obdržet v červenci a druhou v říjnu. Dnes o tom ministr jedná s asociacemi větších i menších nemocnic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberecká nemocnice nakoupila přístroje za 21,7 milionu korun pro léčení cévních mozkových příhod i nádorových onemocnění | Foto: ČTK

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD chce získat chybějící miliardy zvýšením plateb za státní pojištěnce. Peníze uvolní speciálním zákonem.

„Předpokládáme, že bychom to řešili tak, že by od pololetí stouply platby státu za státní pojištěnce, aby v průběhu druhého pololetí byly celkově navýšeny příjmy zdravotního pojištění o dvě miliardy,“ vysvětlil.

„Ve stejném zákoně bude přesně určeno, jakým způsobem pojišťovny vyplatí tyto finance nemocnicím. Když to zjednoduším, bude to v podstatě podle vykázaných lůžkodnů za loňský rok,“ dodal.

Asociace nemocnic, která sdružuje ty velké fakultní, je za kompenzaci ráda. „Samozřejmě pro nemocnice, co jsou na tom špatně, je každý měsíc problém. Ale obecně to vítáme, protože jsme doufali v to, že to pan ministr vyřeší tak, jak slíbil,“ potvrdila její předsedkyně a ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová.

Hůře je menším nemocnicím

Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje většinou menší krajská zařízení, ale varovala, že nemůžou na peníze čekat až do pololetí. Návrh v březnu projedná vláda.

Stokorunový poplatek za pobyt v nemocnici loni zrušil Ústavní soud. Kabinet Jiřího Rusnoka později předložil novelu zákona zavádějící poplatek ve výši 60 korun za den hospitalizace. Návrh ale stáhla nová vláda Bohuslava Sobotky.

Nevybíráním poplatků přijde například pražská nemocnice Na Bulovce o 20 milionů korun, malá nemocnice v Kadani o 4,5 milionu. A to v době, kdy si nejen zdravotnická zařízení stěžují na stále vyšší ceny energií a vody. Drahý je vzhledem ke kurzu eura i nákup zdravotnických pomůcek. Nemocnice tvrdí, že šetřit už nemají kde.

Lenka Jansová, krw, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme