Dva nové obchodní domy stojí v centru Teplic vede sebe. Ani jeden nemá plno

Ve dvou velkých obchodních domech na náměstí Svobody v Teplicích najdou lidé stejné zboží, jen od jiných značek, v obou jsou kavárny i restaurace. Liší se naopak v tom, že v jednom jsou byty a kanceláře, ve druhém pak multikino. Obchodní centra jsou hned vedle sebe. A mají i své odpůrce, ať už mají námitky proti architektuře, krachům malých obchodů v okolí nebo navýšení dopravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlevo kolonáda u Domu kultury, uprostřed Galerie Teplice a vpravo OC Fontána | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Dělníci pracovali před otevřením v Galerii Teplice do poslední chvíle. Stejně ale podle Filipa Kulhánka všechno nestihli.

„Ne všechny jednotky stihly otevřít a budou pokračovat v pracích během nočních hodin tak, aby stihly otevřít co nejdříve,“ popisuje Kulhánek.

Ani tak v Galerii nebudou všechny obchody plné - obsazeno je podle Kulhánka 80 procent ploch.

Podobné je to i ve vedlejší Fontáně. Ta otevřela už na podzim a Helena Plešmídová Antálková předpokládá, že do konce roku se zaplní všechny prostory. Do konce května už budou hotové i byty.

Přehrát

00:00 / 00:00

V centru Teplic se otevřelo již druhé velké nákupní středisko. Více reportérka Gabriela Hauptvogelová

„Byty a kanceláře budou až v posledním patře. Zájem zatím máme,“ dodává Plešmídová Antálková.

V Galerii nikdo bydlení nenajde. Zato tam můžou jít lidé do jednoho ze čtyř kinosálů. Zástupce multikina David Horáček nemá obavy o to, že by zely prázdnotou.

„Podle našich zkušeností otevření multikina v té které lokalitě znásobí návštěvnost v kinech. Takže jsem přesvědčený o tom, že multikino v Teplicích bude úspěšné,“ ujišťuje Horáček.

V Galerii Teplice ještě nejsou všechny obchody připravené. Obsazeno je 80 procent ploch | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Obě stavby stály dva různé investory dohromady více než dvě miliardy korun. Věří, že se jim peníze vrátí.

„Není to určitě úplně šťastné, nicméně oba ty obchodní domy jsou přímo v centru. Lidi si najdou cestu tam, kde pro ně bude pohodlnější zaparkovat, tam kde bude průchodnost. Myslíme si, že nakonec oba projekty vedle sebe budou žít a budou se doplňovat,“ říká Helena Plešmídová Antálková z Fontány.

Podobně mluví i zástupci Galerie. Proti výstavbě se na jejím začátku postavilo sdružení Pro polis a jeho člen Jakub Mráček od té doby názor nezměnil.

„Už teď je myslím vidět, že se vyprazdňují obchody v blízkém okolí, ať už je to Krupská ulice nebo blízko divadla, začátek Masarykovy ulice, kdy se všechny obchody stěhují do obchodních center. A ten předpoklad, že obchoďáky přitáhnou život a lidi, tak se myslím velmi brzy ukáže jako špatný,“ upozorňuje Mráček.

V centru města zhoustne doprava

Obyvatelé města mají na nové obchodní domy v centru názory různé. Tady jsou některé z nich:

„Není to špatné, ale když tu bylo to starší, bylo to hezčí, více zeleně. Teď jsou prostě dva baráky vedle sebe.“

„Osobně si myslím, že to vrátí do centra města aspoň trochu život. Což bude dobře i pro teplické lázně, protože lázeňští hosté jezdí tam, kde je živo.

„Já myslím, že je to blbost, že se to neuživí.“

V centru města s otevřením dvou obchodních domů logicky zhoustne doprava. Proto investoři zaplatili vytvoření odbočovacího pruhu u Gymnázia a semafory na vjezdu z Alejní ulice na náměstí Svobody. Úředníci magistrátu budou bedlivě sledovat vývoj, aby doporučili případná další opatření.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme