Zemřela spisovatelka Sue Townsendová, autorka deníků Adriana Molea

Britská humoristická spisovatelka Sue Townsendová zemřela ve věku 68 let. Autorka se proslavila hlavně fiktivními deníky chlapce Adriana Molea. Její satirická próza z každodenního života v Británii nadchla miliony čtenářů po celém světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politická literatura | Foto: Michelle Meiklejohn

Susan Lillian Townsendová (* 2. dubna 1946, Leicester) nedokončila střední školu a pracovala jako tovární dělnice. Koncem 70. let začala psát divadelní hry pro divadlo a velký literární úspěch zaznamenala v roce 1982, kdy vyšel její Tajný deník Adriana Molea.

Fiktivní zápisky třináctiletého chlapce, který reflektuje nejen své bezprostřední okolí, ale i společenskou situaci v britské monarchii, se záhy staly hitem. Postava Adriana Molea je ústředním, v čase se vyvíjejícím hrdinou celkem devíti knih. Poslední jeho deník vyšel v roce 2009.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spisovatelku Susan Townsendovou připomněla Alžběta Havlová

Adrian nejprve sarkasticky i naivně komentuje události svého mikro i makrosvěta. V dalších dílech pak uteče z domova, neúspěšně bombarduje nakladatele svými literárními pokusy, na dovolené v Moskvě se stane nedobrovolným účastníkem státního převratu, vychovává dva nemanželské syny a nakonec se stane televizní celebritou jako komicky nešikovný kuchař. Součástí „jeho osudu" - jak sám Adrian své životní peripetie často komentuje - je i boj s rakovinou.

První kniha byla přeložena do třiceti jazyků a Adrian inspiroval k psaní vlastních deníků miliony dětí. V Česku se kniha dočkala také audio podoby, kterou pro Supraphon namluvil v roce 2005 tehdy ještě idol pubertálních dívek Vojta Kotek.

Dalším úspěšným dílem Sue Townsendové byl například román Královna a já. Autorka v něm líčí smyšlený příběh královské rodiny, která se po zrušení monarchie musí začít starat sama o sebe.

Autorka trpěla silným diabetem a od nového tisíciletí se potýkala s mnoha zdravotními problémy, které s tímto onemocněním souvisí.

<iframe width="640" height="360" src="//www.youtube.com/embed/FPaDlOsAsGs?list=PL352A993F5840F096" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Alžběta Havlová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme