Rada Ústavu pro studium totalitních režimů se neshodla na novém řediteli

Ústav pro studium totalitních režimů stále nemá nového ředitele. Po dvoukolovém hlasování se členové jeho rady neshodli na žádném jménu z pěti kandidátů. Hlasovat se proto bude znovu ve třetím kole, které proběhne příští středu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Tomáš Adamec

Pět hodin zasedání rady, dvě hlasovací kola a pět kandidátů - taková byla volba nového šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů. Členové rady se ale ani po dlouhém jednání na vítězi neshodli.

Do užšího výběru se z prvního kola dostala francouzská historička žijící ve Vídni Muriel Blaiveová a nynější první náměstek ústavu Zdeněk Hazdra. Podle předsedkyně rady Ústavu Emilie Benešové jsou kvality kandidátů velice vyrovnané.

„Mezi kandidáty nebyla taková osobnost, na níž bychom se dokázali jednoznačně shodnout. V podstatě jsou ty osobnosti vyvážené, a proto je volba tak složitá,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

O neúspěšné volbě nového ředitele ÚSTR informovala redaktorka Zuzana Švejdová

Ani jeden z kandidátů nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů všech šesti členů rady - tedy čtyři. Pro Zdeňka Hazdru hlasovali tři členové a Muriel Blaiveová získala hlasy dva.
Jeden ze členů rady odevzdal prázdný hlasovací lístek.

Příští středu se proto rada sejde znovu, aby ve třetím kole vybrala právě jednoho z nich. Ani toto kolo ale nemusí být rozhodující.

„V případě, že ve třetím kole nevzejde z volby vítěz, bude muset rada přijmout nějaká další opatření, na nichž jsme se zatím nedohodli,“ potvrzuje sama předsedkyně Emilie Benešová.

Pokud ale nového šéfa členové rady zvolí, na nový post by měl nastoupit nejpozději do konce července. Ve funkci tak nahradí současnou ředitelku Pavlu Foglovou, která ústav převzala po vloni odvolaném řediteli Danielu Hermanovi.

ČRo, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme