Policisté začnou hledat hroby Němců zastřelených v roce 1945 v Rudníku
Policie dnes v Rudníku začne hledat hroby pěti tamních Němců, kteří byli v obci zavražděni po druhé světové válce. Přes místo, kde jsou pohřbeni, má totiž vést cyklostezka, proto vedení obce muselo oslovit policii, aby těla vyzvedla a případem se začala zabývat.
Rudnické události z 29. června 1945 popisují kroniky. Německé prameny píší, že stříleli partyzáni, podle českých záznamů ale měli popravovat příslušníci Československé armády. Motivem mohla být poválečná pomsta.
„Všechno se to událo v kontextu konce druhé světové války, kdy se tady projevovala msta na německých obyvatelích. To co v Rudníku se stalo také ve Špindlerově Mlýně, ve Vrchlabí, v Černém Dole,“ míní historička Olga Hájková.
Záznamy se shodují v tom, že všichni Němci z Rudníku starší 15 let museli sledovat, jak si pětice mužů kope hroby a pak i samotnou popravu. Ta ale nemusí být dodnes promlčená, a tak se vedení obce před stavbou obrátilo na policii.
„V tomhle období mohly nastat skutečnosti, které jsou z hlediska trestního práva nepromlčitelné. Jsou to zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, genocida,“ uvádí rudnický tajemník Jiří Jirásek.
Dnes by policisté měly začít hledat hroby a zítra společně s archeology vyjmout ostatky. Ty pak odvezou do kriminalistického ústavu na expertizu.