Ve Svojeticích u Prahy budou lidé rozhodovat o změně už schváleného územního plánu
V obci Svojetice v Praze-východ budou lidé v pátek odpoledne hlasovat v místním referendu. Mezi 14. a 20. hodinou budou rozhodovat, jestli souhlasí se vznikem nově zastavitelných ploch pro vybudování dvou komunikací včetně kruhového objezdu. Danou část územního plánu už ale stejně schválili zastupitelé.
Otázka obec Svojetice v posledních měsících razantně rozděluje, a spory ohledně referenda řešily dokonce i soudy.
Některé změny se části obyvatel nelíbí a rozhodli se iniciovat vyhlášení místního referenda. Návrh na jeho konání podepsalo 206 z téměř 550 oprávněných voličů. Vyčítají vedení obce, že o novém územním plánu málo komunikovalo s občany.
„My jsme na začátku sběru podpisů naráželi na to, že o tom málokdo něco věděl,“ uvádí zastupitelka obce za TOP 09 a jedna ze tří členů přípravného výboru Eliška Olmrová.
Další člen zastupitelstva Pavel Churáček zvolený za ODS to ale odmítá: „Byla tady více než tříletá lhůta, během které územní plán vznikal. Bylo možné vznášet připomínky, dotazy a námitky.“
Podle další členky přípravného výboru Hany Bajerové z TOP 09 vedení obce od začátku snahy vyhlásit referendum odmítalo a znevažovalo.
Návrh na konání referenda měl podle vedení obce nedostatky, které měl přípravný výbor odstranit. Ten se ale obrátil na Krajský soud v Praze, který v listopadu konstatoval, že návrh nedostatky nemá. Přesto zastupitelstvo o šest dnů později územní plán schválilo.
„Na územní plán jsou vázány určité dotační tituly a čerpání strukturálních fondů. My jsme měli plánovány další projekty a bez schválení územního plánu by nepřipadalo v úvahu tyto peníze žádat,“ vysvětluje Churáček.
Když krajský soud na začátku roku vyhlásil referendum na pátek 11. dubna, obec využila možnost podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten však rozhodnutí krajského soudu potvrdil.
Zvětšit mapu
Referendum se tak bude konat až poté, co obec územní plán schválila.
„Obdobnou situaci, kdy referendu předcházelo rozhodnutí o schválení územního plánu, Krajský soud v Praze řešil pouze jednou v případě obce Černolice. Jde téměř o ojedinělou záležitost,“ říká mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová.
Bližší informace o případu odmítla mluvčí zveřejnit s tím, že by tím mohla předjímat další rozhodnutí soudu.
Obecně se dá říci, že žádný zákon nepočítá s tím, že by obec nepočkala na výsledky referenda a územní plán nebo jeho změny schválila ještě před ním. Pokud se referenda zúčastní alespoň 35 procent voličů a hlasování bude závazné, obec bude muset jeho výsledek respektovat.