ÚSTR vybírá nového šéfa. Neúspěšný kandidát se možná obrátí na soud

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) si dnes možná zvolí nového ředitele. Po dvou neúspěšných kolech postoupili do užšího výběru francouzská historička žijící ve Vídni Muriel Blaiveová a dosavadní první náměstek ústavu Zdeněk Hazdra. Ani třetí kolo ale nemusí rozhodnout. Konkurz navíc kritizuje neúspěšný kandidát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Filip Jandourek

Michal Uhl z Rady Ústavu totalitních režimů doufá, že se radní na jménu nového šéfa konečně shodnou.

„Pokud ve třetím kole nezíská žádný kandidát čtyři hlasy, rada začne situaci řešit a bude diskutovat, jakým způsobem by měla pokračovat,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťoval redaktor Tomáš Bystrý

Výběrové řízení jako takové ovšem kritizuje například Konfederace politických vězňů nebo neúspěšný kandidát, švýcarský historik Adrian Portmann.

Podle něj výběrová komise dostatečně neověřovala údaje, které poskytli jednotliví kandidáti. Portmann dokonce zvažuje, že si na její postup bude stěžovat u soudu.

„I kdyby byl někdo zvolen, ten dotyčný bude mít bohužel velmi slabý mandát. Považuji za skoro jisté, že volba bude soudem prohlášena za neplatnou,“ upozorňuje.

Podle rady je vše v pořádku

S tím ovšem rada zásadně nesouhlasí a výběrové řízení považuje za regulérní. „Rada prověřovala to, co uznala za vhodné, že si potřebuje ověřit. Nevidím žádné nesrovnalosti v průběhu výběrového řízení,“ ujišťuje předsedkyně rady Emilie Benešová.

Pokud dnes Rada ÚSTR nového ředitele zvolí, do funkce by měl nastoupit v létě. Nahradí tak dosavadní ředitelku Pavlu Foglovou, která ústav převzala loni po odvolaném řediteli Danielu Hermanovi.

Ústav podle zákona například zkoumá a nestranně hodnotí dobu nesvobody a období komunistické totalitní moci, získává a zpřístupňuje veřejnosti dokumenty vypovídající o této době, analyzuje příčiny a způsob likvidace demokratického režimu nebo dokumentuje nacistické a komunistické zločiny.

Tomáš Bystrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme