Olomoučtí radní chtějí ve městě jediný volební obvod

Olomoučtí radní chtějí do podzimních komunálních voleb zavést ve městě jeden volební obvod. Jejich návrh právě dnes projednají zastupitelé. Krajské město bylo v předchozích letech pokaždé rozděleno na několik volebních obvodů, což podle kritiků znevýhodnilo malé politické strany a naopak nahrávalo větším uskupením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunální volby a volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

Rozdělení Olomouce do pěti volebních obvodů je v současnosti přežitek, tvrdí primátor Martin Major.

„Já si myslím, že vytvářet na území města Olomouce malé radnice je opravdu nesmysl. V jednotlivých volebních obvodech kandidovali lidé, kteří k danému volebnímu obvodu prakticky neměli žádný vztah,“ říká.

V Olomouci nedávno vznikla iniciativa za jeden volební obvod. Rozdělení do obvodů je podle autora internetového portálu Jakuba Hájka neopodstatněné a v České republice ojedinělé.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záměru olomouckých radních informovala reportérka Blanka Mazalová

„Ve skutečnosti mě nenapadá příklad, kdy by zastupitelé zvolení za obvod hájili místní problémy, protože komunální politici často v tom obvodě ani nebydlí, jen tam kandidují nebo se tam přistěhovali a nemají k danému místu nějaký zvláštní vztah,“ poukazuje Hájek.

Zavedení jediného volebního obvodu v Olomouci podporuje i politolog Pavel Šaradín. Lidé si tak svého primátora budou volit přímo.

„My jsme měli primátora, který byl zvolen de facto pětinou Olomoučanů. Nyní nám politické strany představí lídra a my budeme mít přehled o tom, kdo primátorem bude, a budeme mít poprvé možnost ho v celém městě zvolit,“ vysvětluje.

Na dnešní zastupitelstvo se chystá i iniciátor internetové iniciativy Jakub Hájek. „Hlavní věc je obeznámit lidi s tím, že tady tento problém je. Aby si zastupitelé uvědomili, že to není nikomu lhostejné,“ říká.

Pokud zastupitelé návrh schválí, budou Olomoučané při podzimních komunálních volbách volit jen do jednoho obvodu 45 zastupitelů a svůj hlas dají také přímo svému kandidátu na primátora.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme