Dražší jídlo, levnější mýto a přísnější policisté. Čechy letos čekají v Chorvatsku změny

Češi se letos při cestách na dovolenou do Chorvatska musí připravit na některé novinky. Čekají je třeba nové sazby mýtného na dálnicích, přísnější kontroly policistů i dražší potraviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatsko, dálnice (ilustrační foto) | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Mezi ty příjemnější zprávy patří určitě ceny mýtného. Chorvatsko je od konce letošního dubna na svých dálnicích upravilo.

U většiny úseků lidé ušetří. Třeba za část dálnice A1 ze Záhřebu do Dugopolje u Splitu se cena z loňských 181 kun snížila o sedm kun. V přepočtu tak řidiči zaplatí asi o 25 korun méně.

Oproti loňskému roku se naopak zvedla cena potravin, a to v průměru o osm procent. Ceny jsou ale obdobné jako v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké změny letos můžou čekat řidiči, kteří vyráží do Chorvatska po vlastní ose, zjišťovala Zuzana Švejdová

Nejdražší je zboží nakoupené přímo v letoviscích, ceny jsou tam někdy i dvojnásobně vyšší než v místech mimo hlavní střediska.

Víc peněz lidé vydají z peněženek i u parkování. Po celém Chorvatsku se totiž rozšířily parkovací zóny. Za jednu hodinu stání lidé zaplatí pět až osm kun, tedy až 29 korun.

„Vybírá to město - najme si nějakou firmu, která se stará o samotné vybírání. Poplatek se platí pouze v mincích, nikoli v bankovkách, ani platební kartou to nelze,“ upozorňuje mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

Při cestě na dovolenou je potřeba počítat s tím, že kontroly policistů se letos ještě zpřísní. Řidiči by si měli dát pozor hlavně na dodržování rychlosti. Třeba v Rakousku policisté netolerují mírně zvýšenou rychlost v obci. Pokuta tak hrozí i v případě překročení rychlosti o pět kilometrů v hodině.

Pokuty i za špatně upevněný náklad

V samotném Chorvatsku může být řidič nově pokutován i za to, že jede unavený nebo nemá povinnou výbavu. Kontroly se podle Petra Vomáčky zaměří i na přepravu toho, co automobil veze.

„Kufr, taška, cokoliv. Musí to být uloženo v kufru a zabezpečeno tak, aby to necestovalo po vozidle. Když máme na zadních sedadlech náklad a nemáme ho upevněný, hrozí nám pokuta 2180 eur,“ upozorňuje Vomáčka.

Chorvatsko společně s Itálií patří tradičně k nejoblíbenějším místům, kam lidé jezdí trávit letní dovolenou. Letos do Chorvatska vyrazí zhruba stejný počet Čechů jako vloni, tedy asi 800 tisíc. Z toho čtyři pětiny pojedou právě vlastním automobilem. Speciálně pro ně spustil ÚAMK webové stránky s praktickými informacemi.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme