Jih Moravy mohou o víkendu zasáhnout kroupy. Zemědělci se bojí o úrodu

Předpovědi počasí teď s obavami sledují především zemědělci. Bouřky, vítr a zřejmě i krupobití by totiž mohly poškodit velkou část očekávané úrody. Silný déšť by měl jižní Moravu zasáhnout ze soboty na neděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Vysočině pěstují zemědělci také barevnou cibuli, šalotku | Foto: Irena Šarounová | Zdroj: Český rozhlas

„V těchto hodinách očekáváme vznik bouřek na většině území. Ojediněle také mohou mít intenzivnější projevy jako přívalové srážky, nárazy větru až kolem 90 kilometrů za hodinu a také ojediněle i kroupy,“ říká meteorolog Petr Minster.

Zemědělci ale doufají, že se černé předpovědi meteorologů nakonec nenaplní.

„Pokud by přišla vichřice, mohla by způsobit částečné polámání letorostů ve vinicích, možná větví v ovocných sadech. Kdyby to bylo ve spojení s deštěm, mohla by samozřejmě způsobit polehnutí obilovin i řepky,“ vypočítává možné ztráty soukromý zemědělec Josef Zimák z Prušánek na Hodonínsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Štěpánka Kadlečková

Největší škody by ale mohly napáchat kroupy. Strach z nich mají zejména vinaři.

„Například na vinicích by v současné době silné krupobití určitě znamenalo ohrožení budoucí úrody. Teď už vinohrady nasazují na květ a každá jedna kroupa dokáže ten květ urazit,“ vysvětluje nezávislý starosta Novosedel na Břeclavsku František Trefilík.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme