Sněmovna schválila dětské skupiny. Mají rychle řešit problém s nedostatkem školek

Sněmovna dnes schválila předlohu o dětských skupinách, které jsou alternativou pro mateřské školy. Rodiče by do skupin mohli umísťovat děti od jednoho roku až do zahájení školní docházky. Návrhy některých poslanců na omezení horní věkové hranice ve Sněmovně neuspěly. Vládní normu teď ještě musí schválit Senát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osečná - děti v nové školce

Osečná - děti v nové školce | Foto: Ivana Bernáthová | Zdroj: Český rozhlas

Zřizovatelům, mezi kterými by mohly být firmy, úřady, radnice, vysoké školy, neziskové organizace a nově i spolky, by byly daňově uznány náklady spojené s provozem dětské skupiny. Na slevu na dani by měli nárok i rodiče.

Podle propočtů ministerstva by v roce 2015 mohlo v Česku fungovat přes 1100 dětských skupin. Zaměstnání několika desítek tisíc rodičů by pro státní rozpočet mohlo znamenat přínos 382 až 573 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dětské skupiny mají podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky rychle řešit problém s nedostatkem školek

Dětské skupiny vyjdou podle autorů návrhu mnohem levněji než postavení nových školek.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové z ČSSD je sice prioritou vlády rozšířit síť mateřských škol, dětské skupiny jsou ale i přesto potřebné:

„Jako doplněk, který je možné realizovat hned v nějakém zjednodušeném režimu. K tomu právě mají sloužit dětské skupiny. Hlavním účelem tohoto zákona je, dát těmto dětským skupinám nějaká pravidla, aby se nepohybovaly v jakési šedé zóně. A také dát jistotu těm, které si je zřídili. Že v nich mohou podle určitých pravidel do budoucna pokračovat.“

Dětské skupiny jako rychlé řešení vidí i premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka:

„Ten problém je potřeba vyřešit teď. Pracující rodiny mají problém v těchto dnech. Jestliže se vláda rozhodla poskytovat pomocnou ruku obcím a městům, které se rozhodnou postavit nové mateřské školy, zvýšit kapacitu, tak než ten program začne v regionech fungovat, tak to bude minimálně dva roky trvat. My jsme jako sociální demokraté podpořili řešení, které může pomoci teď hned.“

Dětské skupiny:
- předlohu podpořilo 95 ze 157 přítomných poslanců, proti bylo 29,
- v dětské skupině by mohlo být nejvýš 24 dětí,
- provozovatel skupiny by s rodiči uzavíral smlouvu,
- provozovatel musí mít plán výchovy a péče, zajistit vhodné prostory a personál,
- náklady na zřízení skupiny odhaduje ministerstvo zhruba na půl milionu korun, podobnou částku by stál roční provoz.

TOP 09 sice návrh podpořila, ale podle poslance Leoše Hegera může vznik skupin ohrozit jiné alternativní hlídání dětí:

„Různé alternativní školky typu lesních školek a různé takové polooficiální skupiny jsou trošku ohrožené tímto zákonem. Připravíme pozměňovací návrh, aby alternativní školky ještě měly možnost fungovat dále. Zatím je ta věc pozměňovacím návrhem, který prošel, odložena na rok, tak na to bude dost času.“

KSČM má k zákonu výhrady a doufá, že ho poslancům vrátí senátoři. Komunistické poslankyni Martě Semelové například vadí, že se do zákona nepodařilo prosadit, aby skupiny zajišťovaly pro děti i stravování:

„Bohužel budou odkázáni na to, co jim rodiče připraví. Myslím, že je to nevýhodné jednak pro rodiče, protože už vidím, jak maminky ráno, které jdou do práce, rychle vaří oběd pro dítě, aby byl čerstvý, nebo se bude ohřívat ze dne předtím. Je to nevýhodné pro děti, které by měly mít zaručenou pestrou stravu, kterou by jim poskytovatel měl dát.“

ČTK, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme