Bronz ze ZOH 1964 bral český hokejový národ jako zklamání

Nejúspěšnější olympijský turnaj historie odehráli čeští reprezentanti v Naganu, kde v roce 1998 slavně triumfovali. Až do té doby se zdálo, že nikdy nepřivezou zlaté medaile, zatímco jiných měly generace Čechoslováků ve sbírce dost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památka na zimní olympijské hry | Foto: Jan Rosenauer

Už v šedesátých a sedmdesátých letech přivezla hokejová reprezentace cenný kov ze čtyř po sobě jdoucích olympijských her. Tuto úctyhodnou sérii načala před padesáti lety parta z Innsbrucku.

„Na olympiádu jsem se těšil, ale Sověti tehdy začali s hokejem, na který jsme nestačili. Měli výbornou fyzičku a byli velmi dobře technicky vybavení. Na ně jsme prostě nestačili,“ vzpomíná po padesáti letech útočník Jan Klapáč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bronzové medaile byly pro fanoušky zklamáním a Franta Tikal tehdy prohlásil, že asi budeme muset chodit kanálama, vzpomíná na návrat ze ZOH 1964 hokejista Jan Klapáč

Sovětský svaz na olympijských hrách v Innsbrucku neztratil za celý turnaj ani bod a s přehledem vyhrál zlaté medaile. Byli to ale právě Čechoslováci, kteří Sbornou nejvíce potrápili.

„Špatně jsme začali. Do branky jsem nastupoval za stavu 0:3 nebo 0:4. Pak jsme skóre postupně stahovali a prohra 5:7 nebyla až tak špatným výsledkem,“ je přesvědčen brankář tehdejší reprezentace Vladimír Nadrchal.

Československý tým své kvality ukázal i v dalších zápasech. Papírově slabší soupeře doslova drtil. Německu nastřílel 11 gólů, Spojeným státům sedm, Švýcarsku pět a Finsku čtyři.

Navíc pak si vyšlápl i na jednoho z velkých favoritů, tým Kanady, který porazil 3:1.

„To byl vynikající zápas. Kanada měla výborné hráče. Ať to byl brankář Martin, obránce O´Mailey, nebo Bourbonnais. Vítězství nad Kanadou bylo základem pro zisk medaile, ale stálo nás hodně sil. Druhý den nás přehrálo Švédsko jak fyzicky, tak kombinačně,“ popisuje obránce Rudolf Potsch.

Se Švédskem Čechoslováci prohráli 3:8, a protože měli stejně bodů jako Kanada a právě Švédsko, byli původně vyhlášení jako čtvrtí v celkovém pořadí olympijského turnaje.

Jenže pak direktoriát výsledky změnil a národní tým si mohl dojít pro bronzové medaile.

„V kabině jsme byli ze 4. místa smutní, ale direktoriát pak pořadí změnil. Rozhodovala vzájemná utkání a nás posunulo na bronzový stupínek vítězství nad Kanadou. Přesto u nás byli fanoušci zklamaní a Franta Tikal tehdy prohráli, že asi budeme muset chodit kanálama,“ vzpomíná Jan Klapáč.

Petr Kadeřábek, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme