Na ostrově u Skotska odhalili památník letcům, kteří před 70 lety zemřeli při srážce bombardérů

Na letišti Tiree na Hebridách u pobřeží Skotska dnes odhalili památník 16 spojeneckým letcům, kteří tam přesně před 70 lety zahynuli při čelní srážce dvou bombardérů Halifax v husté mlze. Byl mezi nimi i vnuk Tomáše Garrigua Masaryka, Čechošvýcar Leonard Revilliod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Další nádherný kousek, britský čtyřmotorový bombardér Avro Lancaster. Let v tomto stroji patřícímu Battle of Britain Memorial Flight, si během výcviku v RAF vyzkoušel i princ William | Foto: Jiří Hošek

Památník tvoří stéla z místního kamene s tabulkou se jmény obětí a odznakem letecké perutě.

„Postavil ho syn jednoho z pitolů. Všiml si, že mezi padlými byl Čech, a proto nás k odhalení pozval,“ řekl zástupce českého velvyslance ve Velké Británii Antonín Hradilek.

Nadporučík Revilliod byl synem Olgy Masarykové, po tatínkovi byl Švýcar. Do války se vůbec nemusel zapojit, ale on dobrovolně vstoupil do Královského letectva.

Revilliod studoval na univerzitě ve Skotsku a přihlásil se jako dobrovolník do britského královského letectva, kde sloužil v průzkumné letce.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme