V Česku za den přibylo 50 nových případů nákazy. Ve světě počet nakažených přesáhl devět milionů
- V neděli přibylo v Česku 50 nových případů nemoci covid-19. Aktuálně je v tuzemsku 2657 nemocných, uvádí ministerstvo zdravotnictví.
- Od pondělí padla v zemi omezení týkající se koupališť, zoologických a jiných zahrad, muzeí, galerií, hradů, zámků a dalších podobných zařízení. Byl u nich zrušen limit deset metrů čtverečních na člověka a povinné odstupy mezi lidmi.
- V posledních týdnech trápí Německo výskyt koronaviru v řadě masokombinátů. Na jatkách ve městě Rheda-Wiedenbrück jsou v karanténě všichni zaměstnanci s rodinami (celkem 7000 lidí).
- Chile s 19 miliony obyvateli se stalo osmou nejhůře postiženou zemí, když nově předstihlo Itálii.
Od začátku epidemie zdravotníci zaznamenali v Česku 10 498 případů nákazy novým koronavirem. Z nemoci se dosud uzdravilo 7505 pacientů, naopak 336 lidí v souvislosti s koronavirem zemřelo. Aktuálně je tak v Česku 2657 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k pondělním 9.00.
Laboratoře v Česku udělaly v neděli 1197 testů na koronavirus, o 366 méně než předchozí den. V sobotu testy potvrdily 42 nových případů. Nejvíc případů nákazy novým koronavirem je v Praze. Od začátku epidemie byl v hlavním městě covid-19 prokázán u 2411 lidí.
Následuje Moravskoslezský kraj s 2047 nakaženými. Ve středních Čechách se dosud koronavirem nakazilo 1162 lidí. Také při zohlednění počtu obyvatel je Praha se 182 případy na 100 tisíc obyvatel v čele žebříčku. Druhý je opět Moravskoslezský kraj s přibližně 170 případy na 100 tisíc obyvatel. Třetí je Karlovarský kraj se 166 případy na 100 tisíc obyvatel.
U většiny nemocných má covid-19 mírný průběh. V nemocnicích je nyní 130 pacientů, v těžkém stavu je devět z nich. V souvislosti s covidem-19 dosud v Česku zemřelo 336 lidí. Poslední případ je z neděle. Nejvíce úmrtí, přesně 100, je podle statistika ministerstva zdravotnictví v Praze.
Po celém světě se nákaza koronavirem potvrdila již už u více než devíti milionů lidí. S odkazem na vlastní statistiky to v pondělí napsala agentura Reuters. Americká Univerzita Johnse Hopkinse, která také monitoruje šíření nákazy, nyní eviduje asi o 14 000 infikovaných méně. Poslední milion potvrzených nálezů SARS-CoV-2 se přitom objevil za méně než týden. Rychlý nárůst případů je způsoben především prudkým šířením viru v Brazílii a Indii. Nový lokalizovaný rozmach nákazy hlásí rovněž nejhůře zasažené Spojené státy či Čína, kde se ke konci loňského roku virus objevil poprvé.
Zpráva pokračuje pod online reportáží.
Online reportáž
RESTART NBA. Kvůli pandemii koronaviru stála basketbalová NBA 141 dnů. To se v noci z čtvrtka na pátek změní. Restart soutěže v uzavřeném komplexu – takzvané bublině – na Floridě se netýká Chicaga Bulls. A tak se rozehrávač Tomáš Satoranský stále může připravovat s národním týmem v Česku. Přečtěte si v článku .
INDIE. Za poslední den zaznamenala Indie rekordní přírůstky nově nakažených - poprvé od vypuknutí pandemie v zemi přibylo více než 50 000 nových případů za den. Celkem se tak v zemi s 1,3 miliardami obyvatel nakazilo 1,6 milionu lidí. Indie je tak třetí nejhůře zasaženou zemí na světě. Zatímco ve velkých městech jako v Dillí či Bombaji se situace pomalu zlepšuje, na indickém venkově počet lidí s nemocí covid-19 rychle roste. To vyvolává obavy expertů ze zhroucení tamního zdravotnického systému.
POLSKO. Vůbec největší denní přírůstek nakažených v Polsku potvrdilo ve čtvrtek tamní ministerstvo zdravotnictví - za posledních 24 hodin v zemi přibylo rekordních 615 nově nakažených. V souvislosti s nemocí covid-19 pak zemřelo dalších 15 pacientů. Celkově se v Polsku nakazilo více než 45 000 lidí a 1709 nakažených zemřelo.
VYZNAMENÁNÍ ZA CHYTROU KARANTÉNU. Ministerstvo obrany navrhuje hlavního architekta tzv. chytré karantény, plukovníka Petra Šnajdárka na udělení státního vyznamenání. Ocenit tak chce jeho zásluhy za přípravu systému, který má pomoct zvládnout krizi kolem šíření nového koronaviru. Vláda by se návrhem měla zabývat v srpnu po vládních prázdninách. O udělování státních vyznamenání rozhoduje prezident.
EPIDEMIE V MAĎARSKU. Podle poslední aktualizace přibylo v Maďarsku za poslední den 19 nově nakažených, čímž celková bilance infikovaných stoupla na 4484. Počet obětí zůstal nezměněn na 596 mrtvých, uzdravilo se 3346 pacientů a přes 7800 lidí je v domácí karanténě. V Maďarsku platí přísnější kontroly na hranicích nebo zákaz shromažďování pro více než 500 lidí. Vláda se podle premiéra Gergela Gulyáse zatím nechystá omezení uvolnit, chce tak předejít druhé vlně epidemie. Naopak návratu do škol nijak bránit nechce a doufá v úplné obnovení výuky.
POKLES AMERICKÉ EKONOMIKY. Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla kvůli koronaviru o 32,9 procenta, nejvíce minimálně od roku 1947, kdy se tyto údaje začaly sledovat.
AUSTRÁLIE. Austrálie zaznamenala za posledních 24 hodin rekordní přírůstky počtu lidí, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. Většina z více než 700 nových nákaz je evidována v druhém nejlidnatějším australském státě Viktorie. Úřady tamním obyvatelům nařídí od neděle nošení roušek na veřejnosti.
MAPA NAKAŽENÝCH.
MOŽNÉ NEDODRŽENÍ OPATŘENÍ. Disciplinární komise LFA na základě podnětu Ligového výboru zahájila řízení s Opavou kvůli možnému nedodržení opatření proti šíření koronaviru.
VOLBY V USA. Americký prezident Donald Trump se dnes vůbec poprvé zmínil o možnosti odkladu nadcházejících listopadových prezidentských voleb v USA, přestože datum je zakotveno v ústavě Spojených států.
VYŠŠÍ ZÁJEM O TESTY. Soukromé laboratoře, které v Praze nabízejí testy na covid-19 metodou PCR, tedy výtěrem z nosohltanu, pociťují v posledních dnech vyšší počet zájemců o testování než na počátku července. Nárůst je patrný u indikovaných pacientů i samoplátců.
INFLACE V NĚMECKU V ČERVENCI STAGNOVALA.Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v červenci kvůli pandemii stagnoval, zatímco v červnu zrychlil na 0,8 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které dnes zveřejnil německý statistický úřad.
EVIDENCE TRŽEB V RÁMCI EET. Počet podnikatelů, kteří od května do července evidovali tržby v rámci EET byl v porovnání s počátkem roku zhruba o čtvrtinu nižší. Zatímco v lednu poslalo do systému EET datové zprávy o evidované tržbě 125 732 podnikatelů a firem, v květnu to bylo 95 695, v červnu 96 956 a v červenci zatím 95 081. EET byla kvůli dopadům šíření pandemie koronaviru pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku.
EVROPSKÁ UNIE.
PROPAD VÝROBY AUTOMOBILŮ. Výroba osobních automobilů v Británii se v prvním pololetí kvůli koronavirové krizi propadla o 42,8 procenta na 381 357 vozů. Dostala se tak nejníže od roku 1954, oznámil dnes britský Svaz výrobců a prodejců automobilů (SMMT).
17 MILIONŮ NAKAŽENÝCH. Koronavirem se po celém světě nakazilo už přes 17 milionů lidí, vyplývá ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Více než polovina všech případů přitom připadá na tři země - Spojené státy, Brazílii a Indii. Tato trojice, ale i Austrálie, Ukrajina či Polsko evidují rekordní denní přírůstky nakažených.
PILOT FORMULE 1. Mexický pilot formule 1 Sergio Pérez je tři dny před nedělní Velkou cenu Británie kvůli nejednoznačným výsledkům testu na koronavirus v izolaci.
OHNISKA V PARDUBICKÉM KRAJI. V Pardubickém kraji jsou dvě menší ohniska nákazy koronavirem. Potvrzené případy přibývají hlavně na Orlickoústecku a Svitavsku. Od středy k dnešnímu odpoledni stoupl počet nakažených koronavirem o 14. Aktuálně je v kraji nemocných 92 lidí, z toho dva pacienti mají vážný průběh nemoci.
TUNISKO. ČR v pondělí zařadí Tunisko na seznam bezpečných zemí. Turisté z obou zemí nebudou potřebovat při cestách negativní test na covid-19, uvedl Petříček.
Vážení čtenáři, tato online reportáž je u konce. Novou online reportáž najdete zde .
Nakažení v Chile
V jihoamerickém státě přibylo za poslední den 5607 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, čímž se celkový počet nakažených evidovaných dosud v této zemi zvýšil na 242 355.
Chile je třetí nejhůře postiženou zemí v Latinské Americe co do počtu odhalených případů nákazy koronavirem po Brazílii (1,08 milionu) a Peru (na 255 000), které stejně jako Chile provádí ale relativně mnohem více testů než většina zemí regionu, včetně Brazílie.
Celá Latinská Amerika zaregistrovala od začátku pandemie už přes dva miliony nakažených koronavirem (2,04 milionu), z toho 1,13 milionu nemocných se už uzdravilo a na 95 000 zemřelo.
Chilský ministr zdravotnictví Enrique Paris v neděli také oznámil, že v zemi za den zemřelo dalších 184 pacientů s covidem-19. Celkem tak Chile eviduje 7548 takových úmrtí, z toho 4479 s potvrzeným testem PCR.
Počet zemřelých u nás během epidemie nevybočil z normálu, potvrzují dosud nepublikovaná data
Číst článek
Místní úřady dříve uváděly pouze úmrtí s potvrzeným testem na koronavirus, před několika dny do celkového počtu začaly zařazovat i pacienty, u nichž nebyl virus potvrzen laboratorními testy, ale bylo u nich podezření na covid-19.
Kvůli rozpornému informování o statistikách a kritice ze strany opozice za nedostatečná opatření proti šíření koronaviru odstoupil tento měsíc chilský ministr zdravotnictví Jaime Maňalich.
Demisi podal krátce poté, co místní média zjistila, že ministerstvo ve zprávě Světové zdravotnické organizaci (WHO) uvedlo zhruba dvojnásobný počet úmrtí s covidem-19, než sdělilo doma novinářům. WHO dostala údaj i s těmi případy, u nichž bylo jen podezření na koronavirus.
Také počet nakažených potvrzených od prvního odhaleného případu v Chile začátkem března se minulý týden skokově zvýšil, když ministerstvo zdravotnictví připočetlo 31 412 zpětně „odhalených“ případů. Šlo o případy nákazy, které nebyly započteny do celkového údaje mimo jiné kvůli zpožděným údajům z regionů, vysvětlilo minulý týden ministerstvo.
Chilská vláda vyhlásila 19. března v zemi „stav katastrofy“, který před týdnem prodloužila o 90 dnů. Díky tomu může vláda mimo jiné omezit volný pohyb osob. Ten ale od začátku pandemie omezuje jen v určitých regionech podle epidemické situace, která je nejhorší v metropoli Santiagu de Chile.
V tomto šestimilionovém městě platí omezení už mnoho týdnů, zprvu se týkalo jen částí, posléze bylo rozšířeno na celou metropolitní oblast.
V neděli vláda oznámila omezení volného pohybu pro další tři města na severu země – Antofagasta, Tocopilla a Mejillones. Omezení platí i v dalších obcích na severu země či v několika městech v regionu Valparaíso, včetně jeho stejnojmenné metropole.