Historické vily v Jablonci poničila stavba štoly, stěžují si majitelé. Magistrát vinu odmítá

Majitelé historicky cenných vil v Jablonci nad Nisou si stěžují, že jim jejich domy poničila stavba protipovodňové štoly. Podle posudku soudního znalce však za praskliny může špatná konstrukce jejich budov. Majitelé vil s posudkem nesouhlasí a obracejí se na odborníky s žádostí o nové posouzení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prasklina ve zdi

prasklina ve zdi | Foto: Jan Rosenauer

Zničená okna vypadaná z rámů, praskliny na stropech, rozbitý nábytek. To všechno má podle majitelů vil v Jablonci nad Nisou na svědomí stavba protipovodňové štoly.

„Já jsem si stěžoval hlavně na to, že nám praskají okna, máme i kovové rámy, že máme v kuchyni prasklé stropy, to znamená vnitřní štuky, ne venovní omítku,“ popisuje Pavel Svoboda, majitel jedné z nejvzácnějších staveb v Jablonci nad Nisou – Schmelowského vily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o stížnostech majitelů jabloneckých vil natočila redaktorka Šárka Škapiková.

Svoboda dostal před několika lety ocenění za to, že udržuje tuto památkově chráněnou vilu ve velmi dobrém stavu. Teď má dům poškozený. Říká, že kvůli otřesům z ražby protipovodňové štoly v Jablonci.

Radnice stížnosti majitelů odmítá. Opírá se při tom o posudek od soudního znalce, který stavbu štoly kontroluje. Svoboda s posudkem, jak ho našel na webu města, nesouhlasí.

„Znalec se odvolává na to, že okna popraskala jen díky rozdílnému koeficientu roztažnosti, který má sklo, kov a beton. Ale ať mně vysvětlí, proč 80 let tento koeficient nefungoval, a najednou v době odstřelu štoly začne fungovat? To je přece divné. Kdyby to praskalo 80 let, přibližně stejný počet oken za rok, ano, beru, že je to konstrukční chyba. Ale proč se to nedělo, a teď se to děje?“ diví se Svoboda.

Štola se začala v Jablonci razit kvůli povodním, které začaly v poslední době sever Čech trápit. Stoletou vodu podle Povodí Labe může štola odvést z města a zabránit tak případným škodám.

Město o správnosti znaleckého posudku nepochybuje

Jablonecký magistrát, který nechal posudek zpracovat, aby odpověděl na stížnosti obyvatel, o jeho správnosti nepochybuje.

„Škody, které na objektech jsou, nesouvisí s těmi pracemi. Jsou způsobeny buďto technickou konstrukcí těch objektů, nebo jejich špatným založením,“ říká primátor Petr Beitl z ODS.

Investor slíbil, že škody způsobené v takzvaném pasportizačním pásmu, tedy v nejbližším okolí stavby, uhradí. O dalších úhradách, například u Schmelowského vily, se bude ještě jednat.

Závěry soudního znalce se nelíbí nejen majitelům poničených domů, ale z části také památkářům.

„Nás překvapily především výroky soudního znalce o tom, že objekty byly špatně založeny. Protože k statickým poruchám dochází u objektů, jejichž stáří je 80 a více let, a dosud se na těch objektech neprojevovaly, a začaly se objevovat najednou až v době ražení té protipovodňové štoly. Stojí za zvážení, jestli je úsudek znalce správný a případně se i podívat do minulosti, jestli se objevují statické poruchy u těchto objektů nebo u jiných v sousedství. A pokud ne, tak by to tvrzení bylo zarážející,“ říká ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář.

Majitelé vil se teď obracejí na další odborníky, třeba na báňský úřad. Pokud neuspějí, chtějí se obrátit na soud.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme