Opravy v bývalých lázních Kyselka mají začít záchranou Mattoniho vily

Záchrana bývalých lázní Kyselka u Karlových Varů má začít opravou vily někdejšího zakladatele komplexu Heinricha Mattoniho. Historické sídlo je znehodnoceno povětrnostními vlivy i nájezdy vandalů. V průběhu rekonstrukce má dojít i na úsporné metody, o provizoria ale nepůjde.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalé lázně Kyselka

Bývalé lázně Kyselka | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Kvůli záchraně bývalých lázní vznikla vloni na podzim obecně prospěšná společnost. Teprve teď se ale podařilo dostát všem administrativním požadavkům a společnost zahájila oficiální činnost.

Jak budou vypadat první jednání, řekl Českému rozhlasu předseda správní rady nové obecně prospěšné společnosti Vladimír Lažanský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co by se v Kyselce mělo dít v následujících dnech a týdnech, zjišťoval Zdeněk Trnka

„Tento týden bude ve znamení jednání s ústavem památkové péče na fakultě architektury, mezi tím se nám podařilo zadat řadu studentských prací prostřednictvím této fakulty. Tam už se budou rodit první náhledy na nějakou budoucí koncepci.“

Lidé si ale přejí, aby se v Kyselce začalo něco dít. Podle Lažanského budou první opravy viditelné už v nejbližších týdnech.

„V řádu dnů na nás budou objekty a pozemky přepsány na Katastrálním úřadu Karlovy Vary, a to je přesně ten moment, kdy naše připravená skupina začne provádět všechny nutné zabezpečovací práce,“ vysvětluje Vladimír Lažanský, který chce na Kyselku použít systém zámku v Chyši. Ten jeho rodina vlastními silami zachraňuje 15 let.

Co ale bude nutné v Kyselce zajistit ještě předtím, než řemeslníci začnou pracovat?

„V první řadě se musí objekty zabezpečit, protože je tam dost velký pohyb, byť se areál hlídá. My pravděpodobně nějakou tuhle kapacitu převezmeme, protože si neumím představit, že by tam někdo nehlídal. Za druhé se budou provádět práce zabezpečovací, ale chceme je provádět už velmi promyšleně, aby mnohdy šlo už třeba o definitivní konstrukci krovu, byť krytina na něm bude zatím provizorní,“ popsal Lažanský.

Méně koukat, více dělat

Předseda obecně prospěšné společnosti se svým týmem odmítá provizora. V Kyselce by tudíž nikdo neměl opravy pouze flikovat, aby se později museli řemeslníci k objektům vracet. Na co se sáhne, to musí být ihned uděláno kvalitně. I tak se má šetřit.

„V první řadě je to Mattoniho vila, která je nejcennějším objektem. Je to i nešťastná Vilemínka, kde došlo k destrukci střechy. Tam je třeba představa, že se tam vztyčí provizorní konstrukce takzvané střechy nad střechou, aby se dalo pod provizorní střechou dělat. Ale tu provizorní střechu chceme vymyslet už tak, aby se dala přenést na jiný objekt a posloužila nám třeba třikrát nebo pětkrát,“ říká Lažanský.

Poškozený Mattoniho pavilon v Kyselce | Foto: Zdeněk Trnka

O faktický stav bývalých lázní se v tuhle chvíli zajímá velká část veřejnosti. Vladimír Lažanský a jeho tým si to uvědomuje a situace podle něho zavazuje.

„Kdyby třeba byla vyhlášena jakási sbírka nebo benefiční akce pro záchranu Kyselky, tak si myslím, že mnoho lidí by k tomu rádo přistoupilo. Ale ti lidé se musejí přesvědčit, že ta věc se nastartovala, už to nikdy nesmí být tak, jako to bylo donedávna, kdy se spíš jen medializovalo, než zachraňovalo. Takže my chceme míň koukat a víc dělat,“ zdůrazňuje.

Zdeněk Trnka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme